Републиканците водат во трката за Конгресот

Сподели со своите пријатели

Прогнозата на NBC е дека републиканците би можеле да освојат 222 од потребните 218 места во Конгресот, во споредба со 213-те што би ги имале демократите, но мнозинството во Сенатот нема да биде познато до вториот круг од 6 декември во Џорџија.

Loading...

Црвените, републикански бран на изборите беше многу послаб од громогласните најави.

Републиканците, најверојатно, ќе имаат тесно мнозинство во Конгресот, што ќе ја отежне работата на администрацијата на претседателот Бајден, но не до степен до кој се зборува за блокада.

Трката за Сенатот нема да биде решена до 6 декември кога ќе има вториот круг за сенаторското место во Џорџија меѓу двајца Афроамериканци, демократот Рафаел Ворнок, кој освои 49,2 отсто од гласовите и републиканецот Хершел Вокер, кој освои 48,7 отсто.

Законот во Џорџија бара победникот да освои повеќе од 50 отсто од гласовите или изборите ќе одат во вториот круг во кој ќе учествуваат двајцата кандидати со најмногу гласови во првиот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Трката беше комплицирана од либертаријанскиот кандидат Чејс Оливер кој освои 2,1 отсто од гласовите.

Пред изборите, Оливер изјави дека во случај на вториот круг, нема да ги покани своите гласачи да гласаат за еден од преостанатите кандидати, туку дека очекува тие да гласаат според нивните преференции.

Во наредните денови ќе бидат познати резултатите од изборите за Сенатот во Невада, каде што републиканскиот кандидат Адам Лаксал би можел да го заземе местото на демократската сенаторка Катарина Кортез Масто и во Аризона, каде демократот Марк Кели има значителна предност пред Републиканецот Блејк Мастерс.

Loading...

Местото на сенаторот на Алјаска останува кај републиканците, бидејќи тие се кандидираат со кандидатите на оваа партија на изборите.

Изборниот систем на Алјаска бара гласачите да ги рангираат сите кандидати на гласачкото ливче, а ако ниту еден нема повеќе од 50 отсто од гласовите, победник е оној кој почесто бил втор на гласачкото ливче.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Доколку се остварат овие прогнози, републиканците би имале 50, а демократите 49 места во Сенатот, па за мнозинството би одлучувале изборите во Грузија.

Имено, според Уставот на САД, потпретседателот го има одлучувачкиот глас во Сенатот, што значи дека доколку двете партии имаат по 50 места, за мнозинството одлучува демократката Камала Харис.

Таква ситуација имаа САД до овие избори, демократите ја „киднапираа“ Пенсилванија, додека републиканците ќе го преземат мандатот во Невада и единствено неизвесно место е во Џорџија.

Засега прогнозите велат дека победа на вторите избори е поблиску до демократскиот кандидат.

Републиканците, како што се очекуваше, се поблиску до мнозинството во Конгресот, но тоа мнозинство нема да биде удобно.

Аналитичарите сметаат дека демократите изгубиле клучни места, дури четири, во државата Њујорк, една од најлибералните во САД. Во една област, републиканец победи за прв пат по дваесет години.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Попрецизни резултати од изборите може да се очекуваат до четврток навечер по американско време, иако е можно поради комплицираните и различни изборни системи во секоја од државите, конечните резултати да не бидат достапни пред викендот.

Американскиот претседател, демократот Џо Бајден, го изрази своето задоволство од резултатите, цврсто убеден дека малото републиканско мнозинство во Конгресот нема да претставува преголем проблем, додека очекува демократите да го задржат мнозинството во Сенатот.

Од друга страна, кандидатите поддржани од Доналд Трамп не ги постигнаа резултатите што ги очекуваше.

Напротив, една од најголемите победи на Флорида ја освои Рон ДеСантис, кој го бранеше својот гувернерски мандат и можеби се наметна како подобар кандидат од Трамп на претседателските избори во 2024 година.

Трамп најави „голема одлука“ на поддржувачите во вторник на 15 ноември, додека Десантис засега не коментираше за евентуална кандидатура.