Рејтингот на Бајден се зголеми

Сподели со своите пријатели

Јавната поддршка за американскиот претседател Џо Бајден се зголеми оваа недела на највисоко ниво од почетокот на јуни, но останува историски ниска, покажуваат резултатите од анкетата на Ројтерс и Ипсос.

Loading...

Дводневната национална онлајн анкета на 1.005 возрасни, вклучително 445 демократи и 357 републиканци, покажа дека 40 отсто од Американците го одобруваат работењето на Бајден овој пат, ниво на поддршка што е историски ниско за американски претседател, според Британците. агенција.

Истражувањето завршено вчера, исто така, покажа дека 78 отсто од испитаниците, кои се изјасниле како демократи, го поддржуваат Бајден, наспроти 69 отсто еден месец претходно.

Само 12 отсто од републиканците го одобрија настапот на Бајден оваа недела, бројка што остана во голема мера стабилна во последните недели.

Вкупниот рејтинг на Бајден според слично истражување во мај достигна најниско ниво од неговиот мандат, 36 отсто, а под 50 отсто колку што беше во август минатата година, во време кога Американците се соочуваат со висока инфлација и економски тешкотии кои се уште се предизвикани од кризата Ковид-19. 19, пренесува Ројтерс.

Во неделата, американскиот Сенат, по 18 месеци преговори и маратонска ноќна сесија, донесе закон за борба против климатските промени, намалување на цените на лековите и зголемување на некои корпоративни даноци, што се смета за голема победа за Бајден и неговата партија, што се очекува да ги зголемат шансите на демократите.на претстојните избори за Конгресот во ноември, наведува британската агенција.