Рецепт кој го полуде интернетот: Крцкав чипс од зелена салата (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Популарната зелена салата е неприкосновена ѕвезда на социјалните мрежи поради нов рецепт – чипс од зелена салата. На социјалните мрежи виралните често стануваат наједноставни рецепти во кои влегуваат само неколку обични основни намирници, што го потврдува и овој рецепт.

Loading...

Иако е сличен на чипсот од кељ кој сите го јаделе пред неколку години, чипсот од зелена салата всушност не бара готвење и е исклучително лесен за подготовка.

Се што ви треба е главица зелена салата, свеж сок од лимон, вински оцет, црн пипер и хималајска (розова) сол. За обликот на чипсот, едноставно со раце искинете ја главата на зелената салата и ставете ја во сад, додадете зачини и сè убаво измешајте …

Како и повеќето други рецепти на ТикТок, и овој може да се прилагоди на различни вкусови на многу начини, па некои додаваат малку рендано сирење во салатата, други користат крупна сол со парчиња тартуфи и разни сезонски зачини наместо хималајски.

Исто како и со чипсот и оваа салата, различните стандардни сосови одат одлично, па можете да го послужите со домашна салса или сос од кашу, пишува Real Simple.

 

@feelgoodfoodie I’ve never craved lettuce as much as I did after watching @Amal Awad make her lettuce chips! ☺️ 🥬 #lettucechips ♬ original sound – Feel Good Foodie

 

Loading...