Расмусен: Смирувањето на диктатор не води до мир

Сподели со своите пријатели

Поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го критикуваше одговорот на Западот на војната во Украина на демократскиот самит на Алијансата на демократиите во петокот во Копенхаген.

Loading...

Зборувајќи за руската инвазија на Украина, Расмусен рече дека е „тешко да се поверува што се случува“.

„Тоа може да се случи. Путин никогаш не го криел патот што го избрал. Во неговите говори беше јасно дека тој го негира правото на Украина да постои“, рече тој.

Убиствата на неистомислениците и политичките противници и политичката пропаганда, исто така, беа доказ за патот на Путин, „а најјасниот доказ беше инвазијата на Крим“ во 2014 година, додаде тој.

Расмусен го критикуваше Западот што не реагираше доволно силно на првата инвазија, продолжувајќи да биде зависен од руската нафта и гас.

„Не научивме лекции од историјата. Смирувањето на диктаторот не води до мир“, рече тој.

Тој го повика Западот веднаш да го прекине целиот увоз на руска нафта и гас со цел да престане да ја финансира војната и ја истакна важноста на победата на Украина.

„Украина мора да победи во војната“, рече тој. Тоа е „првата линија во борбата за демократија“.

Loading...