Ракета експлодираше по полетувањето од космодромот во Јапонија

Сподели со своите пријатели

Сателитска ракета Space One експлодира денеска веднаш по полетувањето од космодром во западна Јапонија.

Loading...

Ракетата долга 18 метри претрпе грешка при лансирањето од вселенскиот пристаниште Кии во Кушимото, префектурата Вакајама, првата комерцијална локација за лансирање во Јапонија.

 

 

Недолго потоа беше објавено дека се спроведени „мерки за прекин на летот“, пренесува Kyodo.

На местото на настанот се испратени локални пожарникари, а полицијата соопшти дека засега нема извештаи за жртви.

Проектилот експлодирал во воздух околу пет секунди по полетувањето, бидејќи фрагменти за кои се верува дека се од проектилот биле пронајдени расфрлани низ областа, а местото на настанот било покриено со бел чад.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  МЕКСИКО: Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Според прелиминарните извештаи, во експлозијата бил уништен владиниот сателит кој се наоѓал на ракетата.

На местото за набљудување, кое се наоѓа на приближно два километри југозападно од космодромот Кии, избувна паника меѓу собраните по експлозијата, при што некои викаа и плачеа.

Основано во 2018 година, Space One се обидува да ги комерцијализира вселенските услуги со намалување на трошоците и нудење на високофреквентни лансирања на ракети.

Целта на компанијата е да испраќа 30 ракети годишно во вселената до 2030-тите.

 

 

Компанијата има за цел кратки времиња на лансирање помалку од една година по потпишувањето договори со клиентите.

Loading...

Јапонскиот Space One е основан од Canon Electronics Inc., IHI Aerospace Co., Shimizu Corp. и Банката за развој на Јапонија во сопственост на владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

Плановите за лансирање на првата ракета, која првично требаше да биде најдоцна до крајот на март 2022 година, четири пати беа одложувани поради пандемијата и грешки во логистиката, пренесува Танјуг.