Работи што луѓето мислат дека ги знаат за сексот, а се погрешни

Сподели со своите пријатели

Оргазмот и ејакулацијата кај мажот не се една иста работа и не е точно дека тие размислуваат за секс на секои седум секунди. Вагината е мускул што се протега, а мажите и жените имаат ерекција.

Loading...

Сексуалната терапевтка и авторка Трејси Кокс секојпат пишува за сексуалните митови, истакнувајќи дека ги има премногу и дека поради нив луѓето имаат погрешни очекувања од сексот, кои поттикнуваат разочарување и несигурност.

 

 

Трејси вели дека овие 12 митови треба веднаш да се заборават за да уживаат повеќе во сексот:

Мажите не можат да доживеат оргазам без ејакулација

Од сите сексуални факти за кои ќе пишувам, ова е она што најмногу ги изненадува луѓето. Претпоставуваме дека оргазмот и ејакулацијата се едно исто, но тие всушност се посебни процеси.

Loading...

Ејакулацијата се јавува во простатата и уретрата затоа што мускулните контракции ја исфрлаат спермата од телото. Оргазмот се случува во мозокот, вели таа.

Во скенирањето на мозокот кај мажите, оргазмот е сличен на епилептичен напад: електрична бура што го преплавува мозокот. Започнува од „точка без враќање“ и следува една до три секунди подоцна со почеток на ејакулација.

Едното може без другото, иако оргазмот се чини дека е пријатен дел. (Мажите кои доживуваат ејакулација без оргазам пријавуваат ниско ниво на задоволство).

 

 

Вашиот партнер треба да ве вклучи

Многу луѓе сметаат дека работата на партнерот е да го охрабрува сексот, но тоа е погрешен став. Секој е одговорен за сопствената возбуда и сексот започнува кога сте веќе напалени, не без никаков интерес.

Loading...

Напалувањето себе – дали со допирање, сексуална играчка, фантазирање, гледање или читање еротика – пред да започнете да имате секс со вашиот партнер ве подготвува за акција.

Ова е особено точно за жените. Жените кои добро го познаваат своето тело и како да се возбудат во истражувањето, честопати велат дека се многу посреќни со својот сексуален живот отколку жените кои не го знаат тоа.

 

 

Мажите размислуваат за секс на секои седум секунди

Нема истражување што го потврдува ова мислење. Ако ова беше точно, тоа би значело дека мажите размислуваат за секс 500 пати на час и повеќе од 8000 пати во текот на 16 часа на ден додека се будни.

Многумина го припишуваат овој „факт“ на озлогласениот истражувач за секс Алфред Кинси, но неговото вистинско истражување покажа дека 54 проценти од мажите изјавиле дека размислуваат за секс неколку пати на ден, 43 проценти неколку пати неделно или еден месец и четири проценти помалку од еднаш месечно.

Loading...

Не баш на секои седум секунди, нели?

Неодамнешното истражување на Државниот универзитет во Охајо побарало од студентите да ги запишат своите мисли за сексот, храната и спиењето.

Просечен маж имал 19 сексуални мисли на ден (приближно една мисла на час и половина), а просечната жена имала 10 секс мисли на ден (и имајте во предвид дека се работи за многу млади лица).

 

 

Loading...

Само мажите имаат ерекција

Не е точно – и жените добиваат ерекција! Тие едноставно не се забележуваат како оние што ги добиваат мажите.

Клиторисот се состои од истото сунѓересто еректилно ткиво како и пенисот, кое се шири и впива со крв кога ќе се возбудиме. Видливо се зголемува во големина кога се стимулира на пријатен, сексуален начин.

Ако сакате вашето бебе да се роди порано – имајте секс

Некои лекари продолжуваат да ги советуваат своите бремени пациенти да практикуваат „лесен секс“ ако сакаат порано да се роди детето.

Loading...

Неодамнешното американско истражување спроведено од Државниот универзитет во Охајо открило дека сексот близу до терминот не само што не предизвикува породување, туку може и да го одложи.

Истражувачите откриле дека жените кои биле сексуално активни во последните три недели од бременоста го носеле своето бебе во просек 39,9 недели, во споредба со 39,3 недели кај жени кои немале сексуални односи.

 

 

Loading...

Колку повеќе партнери имала една жена, толку и била поголема вагината

Во никој случај. Вагиналниот канал е мускул и иако се протега по потреба, тој не останува така.

Да имате многу партнери, љубовници со голем пенис или да користите големи продорни сексуални играчки нема да влијаат на тоа колку сте „тесни“, пишува Дејли Меил.

Колку сте компатибилни вие и вашиот партнер, зависи од генетиката, односот помеѓу вас и нив и од тоа какви се обликот на карличните мускули.

Вагината е импресивно еластична, а формата и големината немаат никаква врска со вашата сексуална историја.

Ако имате фетиш, не можете да уживате во сексот без него

Loading...

Долго време се сметаше дека луѓето кои имаат некаков фетиш без него не можат да уживаат во сексот, но тоа е глупост.

Иако луѓето со фетиши повеќе уживаат во сексот што го вклучува повеќе фетишот, истражувањето всушност открива дека повеќето фетишисти сепак сметаат дека сексот што не вклучува фетиш е задоволителен. За повеќето луѓе, фетишите не се фиксација, туку предност.

 

 

Loading...

Главоболка значи дека не сакате секс

Ова може да биде вистина за повеќето, но не и ако имате мигрена.

Студија спроведена на Универзитетот Вејк Форест откри дека страдалниците од мигрена пријавуваат поголеми нивоа на сексуална желба и не избегнуваат сексуална активност при напади на главоболка.

Зошто?

Се верува дека сексуалната желба и главоболките од мигрена можат да бидат под влијание на истата хемикалија за мозокот.

Не можете да скршите пенис

Се плашам дека можам да гарантирам дека ова не е вистина, вели Кокс, бидејќи за жал му го направив тоа на мојот прв сопруг. Се померив во погрешен момент и додека пенисот беше исправен и внатре, наместо првин да се извлече и префрли во нова положба.

Фрактури на пенисот навистина се случуваат. Обично кога двојка ја менува положбата додека пенисот е сè уште исправен и внатре, наместо прво да го извлечете, а потоа да го преместите во нова позиција.

Ова исто така може да се случи за време на агресивна пенетрација, бидејќи поверојатно е дека неговиот пенис ќе испадне и ќе удри во нешто.

 

 

Сексуалната фантазија е тајната желба да пробате нешто ново

Помалку од една третина од учесниците во студијата спроведена од др. Астин Лемилер изјавиле дека се обиделе да ја реализираат својата сексуална фантазија.

Лемилер интервјуирал повеќе од 4.000 луѓе за досега најголемата и најсеопфатната студија за сексуалните фантазии (неговата книга е „Кажи ми што сакаш“).

Групниот секс бил далеку најчестата тема – 89 проценти пријавиле дека фантазираат за сексуална тројка – но други истражувања покажуваат дека само 30 проценти од луѓето навистина го имале.

Loading...

Само три проценти од луѓето воопшто немаат сексуални фантазии, вели Лемилер.

Должината е поважна од обемот

Мажите можат имаат прилична должина, но жените се позагрижени за обемот.

За студијата во Холандија, истражувачите побарале од 170 жени да ја оценат важноста на должината и обемот. Резултат: обемот бил поважен од должината.

Друго истражување, спроведено во Хрватска, со учество на 550 жени, исто така рекле дека обемот е поважен од должината, како и студијата од 2014 година, која им покажала на жените 3Д модели на пениси и ги замолиле да изберат оној што го претпочитаат.

Неодамнешното истражување на магазинот Men’s Health покажало дека 70 проценти од жените избрале дебелина, а само 18 проценти претпочитале должина.

Анатомски ова има смисла. Вагината е покриена со протегани механорецептори и колку е подебел пенисот, толку повеќе доаѓа во контакт со тие нервни завршетоци.

Loading...

 

 

Мажите и жените достигнуваат сексуална кулминација на различна возраст

Широко се верува дека мажите достигнуваат сексуална кулминација на 18 години, а жените на 30-тите години – веројатно врз основа на „издржливост“ за мажите, а кај жените затоа што тие веќе знаат што сакаат од сексот.

Ако се мери фреквенцијата на сексуален однос, нема разлика помеѓу мажите и жените. Истражувањата покажаа дека просечен Американец има најмногу секс околу 25-та година од животот, и мажи и жени.

Нема волшебна возраст кога тие „го запознаваат“ своето тело. Ова може да се случи на која било возраст, во зависност од мноштво околности (вклучувајќи искуство, експертиза на љубовник, образование, воспитување и проблеми со сликата за себе).

Loading...

Сексуалната желба постојано флуктуира во текот на животот и сите можеме да доживееме многу сексуални кулминации со текот на годините.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *