Путиновата Единствена Русија победи на регионалните и општинските избори

Сподели со своите пријатели

Во Русија се одржаа регионални и општински избори, вклучително и избори во четири украински региони кои Москва ги прогласи за своја територија, а резултатите покажуваат силна поддршка за рускиот претседател Владимир Путин и неговата партија Единствена Русија.

Loading...

Меѓу реизбраните е и градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, близок соработник на Путин, кој освои повеќе од 75 отсто од гласовите, објави Ројтерс.

Партијата Единствена Русија победи на изборите во четирите украински региони кои Русија ги анектира минатата година по референдумот – Доњецка и Луганска Народна Република (ДНР и ЛНР), регионите Херсон и Запорожје, покажуваат податоците на локалните изборни комисии, пренесува РИА Новости.

Врз основа на 100 отсто преброени гласови во областа Херсон, Единствена Русија победи со голема разлика на изборите за собранието на тој регион, изјави претседателката на регионалната изборна комисија Марина Захарова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Според неа, на изборите учествувале 65,36 отсто од гласачите во областа Херсон, а Единствена Русија освоила 74,86 отсто од гласовите, Комунистичката партија на Руската Федерација 10,56 отсто, додека Либерално-демократската партија на Русија (ЛДПР) добила 8. 27 отсто од гласовите, а партијата Праведна Русија – за вистината доби 5,03 отсто.

Врз основа на тоа, Единствена Русија освои 28 мандати, Комунистичката партија на Руската Федерација четири, ЛДПР три, а еден мандат и припадна на партијата Праведна Русија – Патриоти – За вистината.

Централната изборна комисија објави дека Единствена Русија освоила 74,63 отсто од гласовите во ЛНР откако обработила 100 отсто од гласачките ливчиња.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

ЛДПР доби 9,87 отсто, Комунистичката партија на Руската Федерација 7,50 отсто, Партијата Праведна Русија – патриоти – за вистината 5,56 отсто, а партијата Нови луѓе 1,46 отсто.

Loading...

Според зборовите на заменик-претседателката на Изборната комисија Маријана Сумска, Единствена Русија добила 39 од 50 пратенички места во Народниот совет на ЛНР.

Сумска рече дека регионалниот огранок на политичката партија ЛДПР во Луганск освоил пет мандати, партијата Праведна Русија – Патриоти – за вистината освоила два мандата, а Комунистичката партија на Руската Федерација освоила четири мандати.

Во областа Запорожје, Единствена Русија доби 83,01 отсто од гласовите врз основа на резултатите од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња, објави регионалната изборна комисија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

ЛДПР доби 5,82 отсто, партијата Праведна Русија – за вистината доби 5,13 отсто, а Комунистичката партија на Руската Федерација доби 5,02 отсто.

Според изборната комисија на ДПР, Единствена Русија на изборите освоила 75,69 отсто од гласовите.

ЛДПР доби 6,98 отсто, а Комунистичката партија на Руската Федерација 5,52 отсто.

Гласачите дадоа 5,11 отсто од своите гласови за Праведна Русија, а 5,41 отсто на партијата Нови луѓе.

За прв пат, според руското законодавство, избори се одржаа во Доњецката и Луганска Народна Република, Херсон и Запорожје.

Loading...

Замениците на народните совети беа избрани во ДПР и ЛНР, регионалната Дума во регионот Керсон и законодавното собрание во регионот Запорожје.