Путин: Развиваме ново моќно оружје

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун пристигна од Пјонгјанг во Русија со приватен воз, објавија денеска државните медиуми и објавија фотографии на кои се гледа дека најверојатно патувал во придружба на највисоките претставници на воената индустрија, дипломати и воени команданти.

Loading...

Ким го започна своето патување за да се сретне со претседателот Владимир Путин во неделата, објави државната новинска агенција КЦНА.

Американските власти, кои први зборуваа за можноста за таа посета, сметаат дека една од темите на разговорот најверојатно ќе биде договор според кој Северна Кореја ќе и испорачува на Русија оружје за војната во Украина.

Како што објави КЦНА, Ким бил придружуван од највисоки владини претставници, вклучително и воен персонал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Во делегацијата има истакнати воени членови на владејачката партија, меѓу кои и директорот на секторот за индустрија за воена опрема Џо Чун Рионг, а според аналитичарите, составот на делегацијата укажува дека посетата ќе се фокусира главно на соработката во воената индустрија и безбедносните прашања.

Во меѓувреме, рускиот претседател зборуваше на економски форум во Владивосток, пренесува руската државна медиумска агенција Тас.

Тој вели дека Русија развива оружје со „ласерски, ултразвучни и радиофреквентни способности“.

Путин зборуваше на годишниот собир чија цел беше да се поттикнат кинеските инвестиции на рускиот Далечен Исток.

Loading...

Се очекува средбата на Ким со Путин да се одржи по завршувањето на форумот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја воведе нови санкции за Северна Кореја