Путин: Поддршката на граѓаните е поважна од изборната победа

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, откако Централната изборна комисија ги објави официјалните резултати од претседателските избори одржани од 15 до 17 март, изјави дека поддршката на граѓаните му е поважна од победата и вети дека ќе направи се за да ја оправда нивната доверба.

Loading...

„Минатата кампања беше интензивна и крајно одговорна, бидејќи ние главно го избравме патот по кој ќе оди Русија, избирајќи ја иднината за себе и за своите деца. И важноста на овој настан беше разбрана од огромното мнозинство гласачи кои излегоа на гласање “, рече рускиот претседател во обраќањето до граѓаните, пренесува РИА Новости.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Претходно, претседателката на Централната изборна комисија, Ела Памфилова, на посебна седница ги објави официјалните резултати од претседателските избори во Русија одржани од 15 до 17 март, според кои Владимир Путин освоил 87,28 отсто од гласовите.

Николај Харитонов освоил 4,31 отсто, Владислав Даванков 3,85 отсто, а Леонид Слуцки 3,20 отсто од гласовите.