Путин: Нема да има железна завеса и покрај санкциите од Западот

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ниту една железна завеса нема да падне на руската економија и покрај санкциите воведени од Западот.

Loading...

Русија, еден од најголемите светски производители на природни ресурси, се соочува со најголемата економска контракција од падот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Запрашан за можни договори со партнери како Кина и Индија во екот на „затворањето“ на руската економија, Путин на телевизискиот состанок со млади претприемачи рече дека руската економија ќе остане отворена, пренесува Б92.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како може да реагира Кремљ доколку Украина стане дел од ЕУ?

Нема да имаме затворена економија, немавме и нема да ја имаме.Немавме затворена економија – поточно во советско време, кога се пресековме, ја создадовме таканаречената железна завеса, ние го создадовме со наши раце, бидете отворени“, рече Путин.

Откако големите американски и европски компании и инвеститори ја напуштија Русија, Москва рече дека ќе се фокусира на развој на сопствена домашна индустрија и развој на партнерства со Кина, Индија и силите на Блискиот Исток кон Запад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

„Земја како Русија не може да биде оградена“, додаде Путин.