Путин и соработниците имаат план за бегство, се вика „Ноева арка“, тврди поранешен помошник

Сподели со своите пријатели

Поранешниот помошник на Путин, Абас Галијамов, тврди дека рускиот претседател и неговите најблиски сојузници веќе имаат подготвен план за бегство, кој би бил спроведен доколку работите тргнат наопаку за нив.

Loading...

Галијамов, кој своевремено ги пишуваше говорите на Путин, ова го изјави вчера на неговиот канал Телеграм, повикувајќи се на анонимен извор за кој рече дека има внатрешни информации.

Подготовката на планот за евакуација наводно почнала пролетта, а целата операција неофицијално била наречена „Ноева арка“.

„Како што сугерира името, тоа е потрага по нова земја во која ќе избега во случај ситуацијата дома да стане непријатна за него. Соработниците на Путин не ја отфрлија можноста тој да ја изгуби војната, да биде отстранет од власт, а потоа итно евакуирани“, напиша Галијамов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски брод стигна до јужноафриканскиот брег: Дали Москва сака да истражи заштитено подрачје?

Галијамов рече дека првично се разгледувал планот за евакуација во Кина, но подоцна бил напуштен поради стравот дека шансите за соработка со Кинезите се мали, особено што тие „ги презираат губитниците“.

Затоа, Аргентина и Венецуела почнале да се разгледуваат како потенцијални опции, со сојузникот на Путин, Игор Сечин, задолжен да го надгледува планот за евакуација во Венецуела.

„Планот за евакуација покажува дека не оди се според планот“

Доказ дека спроведувањето на планот е далеку напреднато е фактот што Сечин „официјално поднесе оставка“ од нафтениот гигант Роснефт, за да може целосно да се посвети на подготовката на планот за евакуација, додава Галијамов.

Телеграмскиот канал Mozhem Obyasnit исто така објави дека високи руски функционери почнале да купуваат недвижен имот и да работат на добивање дозвола за престој во Венецуела.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џонсон: Путин ми се закануваше со ракетен напад пред нападот на Украина

Изворот беше цитиран дека руските власти купуваат имот на островот Маргарита во Венецуела, претпоставувајќи дека ќе бидат безбедни од екстрадиција таму.

„Островот Маргарита во Венецуела е нивниот локален Куршевел“, рече изворот, споредувајќи го потенцијалното скривалиште на Кремљ со познато скијачко одморалиште на француските Алпи.

Во исто време, пониско рангираните во претседателската администрација и руската влада, наводно, бараат престој во Еквадор, Парагвај и Аргентина.

Галијамов е убеден дека самото постоење на планот за евакуација покажува дека не оди се според планот за Кремљ, иако руското раководство се обидува да ја убеди јавноста во спротивното, пишува Дејли Бист.

Путин ги негираше обвинувањата за дезертирање

Путин неодамна се обиде да ги омаловажи извештаите за рекордно низок морал меѓу руските војници, презаситени од војната, иако поминаа само девет месеци од почетокот на инвазијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руска компанија нуди 66.000 евра на првите војници кои ќе уништат западен тенк во Украина

Во последниве недели, имаше бројни извештаи за регрути кои масовно бегаат од воените бази, откако беа игнорирани нивните поплаки за лошата опрема и залихи.

Војната во Украина се повеќе е критикувана од семејствата на војниците, што наведе некои експерти да сугерираат дека може да доведе до вистинска граѓанска војна.

Сепак, Путин истакнува дека се е во ред.

Loading...

„Нема проблеми со дезертерството во зоната (специјалните воени операции). Имаше изолирани инциденти, но генерално нема ништо такво. Дали има луѓе кои ги напуштаат своите позиции? рече Путин вчера на состанокот со членовите на државниот совет за човекови права.