Путин е „навреден“ поради тоа што не е ставен на „црната листа“ составена од САД

Сподели со своите пријатели

210 имиња на руски политичари и бизнисмени се ставени на Американска црна листа со која се посочуваат луѓе кои имаат корист од владеењето на Владимир Путин.Тоа ги загрозува односите помеѓу Вашингтон-Москва уште повеќе од претходно и тој акт е непријателски,вели Путин за „Раша Тудеј“.Тој исто така се пошегувал дека е „навреден“ зошто и него го нема на истата.

Оваа листа ја составиле конгресмени од САД со цел да ја казнат Русија за мешање во претседателските избори од 2017.Засега нема да се воведуваат санкции против посочените иако поголем дел од нив веќе се опфатени со претходните санкции од САД за Русија.Според директорот на ЦИА,Русија ќе проба да се меша и во изборите во 2018.

Loading...

Помпео,зборуваше и за Кина,дека таа е многу поголема закана за САД за разлика од Русија.

Извор: rt.com 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.