Пукање во Вашингтон: Едно лице загина, петмина се повредени

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а пет се повредени, меѓу кои и две деца, откако вооружени напаѓачи отвориле оган во станбена област во Вашингтон, соопшти американската полиција.

Loading...

Врз основа на прелиминарните информации, осомничените излегле од возилото и „почнале да пукаат во толпата луѓе надвор“ во средата, нешто по 18:00 часот по локално време, изјавила началникот на полицијата Памела Смит на новинарите, пренесува ABC news.

Еден човек е убиен во престрелката, рече Смит.

Двајца мажи, една жена и две момчиња, на возраст од девет и дванаесет, се пренесени во болница со повреди кои не се опасни по живот.

Полицијата соопшти дека трага по светлосиното возило марка „тојота“ во кое двајцата осомничени за пукање се оддалечиле од местото на настанот, јавува ABC news.