Пукање во Лос Анџелес: Убиен напаѓач, а ранети тројца полицајци

Сподели со своите пријатели

Тројца полицајци од Лос Анџелес се ранети во престрелка, а осомничениот напаѓач е убиен во оваа пресметка, соопштија американските власти.

Loading...

Полицајците интервенирале во Линколн Хајтс во средата околу 16:30 часот по локално време, а пукањето било пријавено околу два часа подоцна, според полицијата во Лос Анџелес, пренесува CBS News.

Како што се наведува, ранетите полицајци се хоспитализирани и се во стабилна состојба.

Инцидентот се случил кога полициски службеници барале лице на условно за непознато кривично дело и се обиделе да го уапсат, но тој побегнал од куќата и се сокрил во помошна зграда, од каде пукал кон полицајците и ранил тројца.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската опозиција не се осмели да ја собори владата на Макрон

Полицајците возвратиле и се повлекле, а подоцна во објектот влегле специјални полициски сили и констатирале дека осомничениот е мртов.

Во еден момент, за време на полициската акција, беше на сила тревога низ целиот град, а жителите на соседните згради беа евакуирани од своите домови додека траеше претресот, а на другите во околината им беше препорачано да останат внатре и да ги заклучат вратите.

Градоначалничката на Лос Анџелес, Карен Бас, во врска со овој инцидент изјави дека полицијата во тој град секојдневно е во опасност.

– Вечерва нè потсетија дека оваа опасност е многу реална – рече Басова на прес-конференцијата.

Loading...