Првото судско рочиште за ”ПУЧ” е закажно за 5 август

Сподели со своите пријатели

Откако Судскиот Совет одлучи да го процесира случајот ”ПУЧ” , донесена е одлука, првото судско рочиште да се одржи на на 5-ти август кога лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе се најде на обвинителна клупа под основано сомнение за насилство спрема високи државни органи.

Loading...

Предметот и е поделен на судијката, Љубинка Башевска, а застапник на обвинението е јавниот обвинител Златко Биковски заедно со неговата колешка Лиле Стефанова.

Со обвинителниот акт за случајот „Пуч“ се опфатени пет лица.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.