Први снимки по силниот земјотресот во Италија, луѓето истрчаа на улица (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес ја потресе централна Италија, а беше почуствуван во целиот регион.

Loading...

Како што јави La Repubblica, пукнатини на ѕидовите се забележани во областа Анкона, а клиниката Вила Игеа е евакуирана. Имаше извештаи и за блокирани лифтови и паѓање на остатоци.

Многу луѓе излегоа на улиците во страв од земјотресот.

 

 

Италијанските медиуми јавуваат и дека возниот сообраќај на Јадранската пруга е превентивно запрен во Анкона, поради сомневање за оштетување на шините.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вработените во Њујорк Тајмс започнаа 24-часовен штрајк

Земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е почувствуван низ цела Италија, во Рим, Фиренца, Болоња и северна Италија, а епицентарот, според досегашните информации, бил помеѓу Анкона и Римини.

Loading...