Првата пловечка нуклеарка доби дозвола за работа (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Првата пловечка нуклеарка доби дозвола за работа (ФОТО+ВИДЕО)

Нуклеарната централа „Академик Ломоносов“ тешка 21.000 тони, има два реактори со капацитет до 70 мегавати електрична енергија.

Loading...

Рпвата и единствена пловечка нуклеарна електрана (FNPP) во светот „Академик Ломоносов“ доби десетгодишна дозвола за работа до 2029 година, објави компанијата Росенергоатом, подружница а руската државна корпорација за атомска енергија Росатом.

Руската федерална служба за надзор над животната средина, индустрија и нуклеарна енергија Ростекхнадзор издала дозвола за работа на електраната долга 144 метри, а широк 30 метри, пренесува турската новинска агенција Анадолија.

Нуклеарната централа „Академик Ломоносов“ тешка 21.000 тони, има два реактори. Проектирата е да работи околу 40 години со можност за продолжување на работниот век на 50.

Фото: Youtube/Printscreen/ Russia Insight


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *