Прв пораз од доаѓањето на власт: Партијата на Мелони загуби на регионалните избори

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони се соочува со својот прв пораз на регионалните избори откако дојде на власт во 2022 година, бидејќи нецелосните резултати покажуваат дека победил кандидат од левиот центар.

Loading...

Алесандра Тоде, членка на левичарското Движење пет ѕвезди, поддржано од Демократската партија (ПД), освои 45,3 отсто од гласовите, додека десничарот Паоло Труцо, избран од премиерот, освои 45 отсто.

И покрај тесната разлика и пребројувањето на гласовите сè уште не е завршено, аналитичарите и медиумите прогласија победа на Тода, која таа ја прослави заедно со лидерот на Движењето пет ѕвезди и поранешен премиер Џузепе Конте и Ели Шлајн, лидер на главната опозициска група ПД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

Тоде треба да биде првата жена претседателка на Сардинија и првиот претседател на кој било регион од Движењето пет ѕвезди, а доколку нејзината победа биде потврдена, тоа ќе биде првпат кандидат од левиот центар да победи на избори на островот, пренесува Ројтерс.

Коалицијата предводена од Мелони, вклучително и нејзината партија Браќа на Италија, како и партијата Лига и Форца Италија, победи на сите четири регионални избори одржани во 2023 година и досега контролираше 14 од 20 региони во Италија.

Анкетите покажуваат дека десничарската коалиција се уште е во водство на национално ниво, со 28 отсто од гласовите, додека ПД има околу 20 отсто, а Пет ѕвезди 16 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија

Тоде, поранешниот потпретседател на Движењето пет ѕвезди, ќе го замени Кристијан Солинас, кој не се кандидираше за реизбор поради слабата поддршка од гласачите.

Следните регионални избори во Италија се закажани за 10 март, во регионот Абруцо, каде заедно настапуваат ПД и Пет ѕвезди.

Loading...