Против Доналд Трамп е покренато ново обвинение

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се соочи со четврто обвинение откако поротата во сојузната држава Џорџија го обвини за обид да го поништи исходот од изборите во 2020 година, на кои беше поразен од демократот Џо Бајден.

Loading...

Обвиненијата, поднесени од окружната обвинителка Фани Вилис, се последните во правни проблеми за Трамп, кој е фаворит во трката за претседателска номинација на републиканците во 2024 година.

Обвинителите истакнаа 11 точки од обвинението против Трамп и неговите соработници, вклучително и фалсификување и рекетирање, кои вообичаено се користат против членови на организирани криминални групи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова за испадот на Бајден: „Имаме проруски кандидат во САД“

Тие обвинија 18 други лица, меѓу кои Марк Медоус, поранешен шеф на кабинет на Трамп во Белата куќа и адвокатите Руди Џулијани и Џон Истман.

Случајот се заснова на телефонскиот повик на Трамп од 2 јануари 2021 година со највисокиот изборен функционер во Грузија, Бред Рафенспергер.

Тој е охрабрен од Трамп да „најде“ доволно гласови за да го поништи неговиот тесен пораз во државата, што Рафенспергер одби да го направи.

Четири дена подоцна, на 6 јануари 2021 година, и две недели пред Трамп да ја напушти Белата куќа, неговите поддржувачи упаднаа во американскиот Капитол.

Трамп веќе се изјасни за невин во три случаи.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден се уште верува во победа и по серијата гафови

Нему му претстои судење во Њујорк кое ќе започне на 25 март следната година, а се однесува на исплата на пари за замолчување на порно актерката.

Тој има и судење во Флорида кое ќе започне на 20 мај, а се однесува на нелегално чување на доверливи документи.

Третото обвинение, поднесено против него во Вашингтон, го товари за незаконски обид да го оспори неговиот пораз на изборите во 2020 година, а датумот на судење сè уште не е одреден.