Протест на климатски активисти во Давос пред самитот на светските лидери

Сподели со своите пријатели

Во пресрет на Светскиот економски форум во Давос, климатски активисти протестираа во тој швајцарски град против големите нафтени компании и нивната улога во одвлекување на вниманието од глобалната дебата за климатските промени.

Loading...

Активистите велат дека нафтените големини како БП, Шеврон и Сауди Арамко ја „киднапираат дебатата“ за климатските промени, пишува Ројтерс.

Претставници на најголемите нафтени компании се меѓу 1.500 бизнис лидери од целиот свет кои секоја година се собираат на самитот во Давос каде, меѓу другото, разговараат за глобалните закани, вклучително и климатските промени.

Годишниот собир во Давос на деловни и политички лидери од целиот свет официјално започнува во понеделник.

„Бараме конкретни и вистински акции против климатските промени. Деловните луѓе ќе бидат во иста просторија со државниците од целиот свет и ќе се залагаат само за сопствените интереси“, рече Никола Сиегрист, 26-годишен организатор и водач на протестите. на Швајцарската млада социјалистичка партија.

Повеќе од стотина демонстранти се собраа во снежниот Давос, меѓу другото извикувајќи „променете ја исхраната за климата, јадете ги богатите“.