Проколнати места во Европа, дел од нив дури забранети за посетителите

Сподели со своите пријатели

Европа е полна со културни и историски знаменитости, но ова наследство ги „видело“ и сите темни моменти на нашиот континент.

Loading...

Постојат многу места во Европа на кои кога ќе се најдете, не можете да престанете да ежите иако не сте сами, иако не е студено и не е темно.

За оние кои веруваат во натприродни сили, ова непријатно чувство го предизвикуваат неосветените духови кои се шетаат низ историските дестинации и чекаат љубопитни туристи.

Оние што не веруваат сигурно мора да признаат дека „не е сеедно“ кога ќе зачекорите во античката таверна каде наводно чека паганската свештеничка, или кога треба да го посетите островот во Венеција каде што биле транспортирани наводно сите болни од чума.

Килкени, Ирска

 

 

Ова е едно од прогонуваните места, па ако сакате да „ловите духови“ Килкени е местото за вас.

Loading...

Ирскиот град врзан за трагични настани, наводно, крие феномени што им се прикажуваат на посетителите.

Килкени се наоѓа на околу 80 километри од Даблин и е прва локација во Ирска каде се случило седење на вештерки.

Покрај вештерките, се прикажуваат и жртвите кои страделе во реката во 1763 година, кога поплавата го однела мостот и 16 животи. Сето тоа, преминување преку реката Нор наутро, кога е „обвиткано“ во маглата и приканзитена луѓето како виделе човечки фигури да се навиваат над реката го прави застрашувачки.

Остров Повеља, Италија

 

Во близина на елегантната и блескава Венеција, се наоѓа островот Повеља, кој нема никаква сличност со туристичкиот дел на градот. Островот се смета за прогонет од многу добра причина. Сите што умреле од чума биле протерани на овој остров, а болница за психички болни е отворена тука во 19 век.

Болницата била затворена откако се појавија обвиненија дека лекарот спроведува експерименти врз пациенти и затоа се одалечено од очите на јавноста.

Островот е забранет за посетителите денес, иако посетата веројатно би била мала…

Loading...

Замокот Брисак, Франција

 

 

View this post on Instagram

 

Ce week-end, il y a les #journeesdupatrimoine. Du coup une petite image du #chateau de Brissac vu depuis des #vignes On dirait presque à un dessin non ? @chateaudebrissac #chateaudebrissac This weekend, there are #heritagedays. Small pics of the #castle of Brissac. It looks almost like a drawing no? . Note pour les intéressés : de mémoire, puisque le château est privé, il n’est pas gratuit lors des journées du patrimoine, mais il y a un tarif réduit. . Canon 50mm f1,4 100 iso – f/8 – 1/160s . . . . . . . . . . #architecture #monument #castleofeurope #vignoble #sky #mood #igphoto #promenade #photography #grandtons #clouds #VisualsOfLife #MoodyGrams #france_vacations #france_photolovers #unlimitedfrance #super_france #igersfrance #canonphotos #canoneos #canonrebel

A post shared by Julien | landscape photography (@julien_douillard) on

 

Овој прекрасен прогонет замок со своите златни тавани и богатиот мебел „бил сведок“ на еден мрачен настан.

Една девојка по име Шарлот била фатена во афера со пријател на нејзиниот сопруг кој ги убил двајцата. Денес, таа, наводно, се шета низ дворецот и засекогаш ќе биде „заглавена“ таму за нејзината ненадејна смрт.

Гостите и персоналот велат дека таа најчесто се гледа во кулата на капелата, шетајќи во зелен фустан.

Лондон тауер, Англија

 

 

View this post on Instagram

 

I mean, where else would history addict best friends like Allison and I go on our first full day together in London?

A post shared by The Strange & Unusual Podcast (@thestrangeandunusualpodcast) on

Loading...

 

Крвавата историја на оваа зграда „обезбедила многу духови“. Изградена во 11 век за заштита на аристократијата, подоцна била користен како затвор и место за убиство.

Хенри VI бил убиен овде за време на Војните на розите, како и три кралици – Ана Болен, Кетрин Хауард и Џејн Греј.

Многумина тврдат дека духот на Ана Болн талка околу местото каде што била егзекутирана, како и духот на Арабела Стјуарт, братучед на кралицата, која била уапсена за брак без дозвола од кралот.

Околу три милиони луѓе годишно го посетуваат ова место за да се „справат“ со духовите.

Акершус Фестинг, Норвешка

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

#akershusfestning #oslobilder #visitoslo #visitnorway #godmorgennorge #høststemning #autumn

A post shared by Anne Katrine Veaas ?? (@annekveaas) on

 

 

Средновековен замок изграден во 1300 година, а до 1950 година, тука се наоѓал затвор кој бил неколку пати опседнат.

Затвореникот бил подложен на тежок физички напор, а се знаело дека се користат окови и ланци за да се дисциплинираат сите.

Loading...

Посетителите тврдат дека овде постојано се слушаат шепоти и гребење по ходникот, а работниците раскажуваат чудни чувства – како некој да ги турка додека нешто обавуваат, а нема никој во близина.