Прогласен најдобар бар на светот – еден коктел чини 1.500 денари

Сподели со своите пријатели

Објавена ранг листата на најдобрите барови во светот за 2021 година прв на овогодинешната листа на 50 најдобри барови во светот е лондонскиот „Connaught Bar“ кој се наоѓа во истоимениот хотел.

Loading...

Ова е „Connaught Bar“ за втора последователна победа, а специјалитет што се издвојува е мартини-количката, односно персонализирана подготовка на џин-мартини „Tanqueray“, повеќе сув вермут и избор на домашни битерс.

Тоа мартини чини 24 фунти.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by The Connaught (@theconnaught)

 

Повеќето коктели во овој бар чинат меѓу 20 и 25 фунти, што е меѓу 1200-1500 денари. Покрај коктели, тие нудат и вина и избор на шампањ кој ја вклучува ретката колекција Круг од 1988 година.

Нивното мени се состои од луксузни јадења како што се канапе со три вида кавијар и сендвичи со ваѓу (домашно говедско месо), но нудат и пица со моцарела за 15 фунти (околу 1.000 денари) и пица со црни тартуфи за 35 фунти (околу 3400 денари. ).

Loading...

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by The Connaught (@theconnaught)

 

„Connaught“ е еден од класичните хотели во Лондонската палата, заедно со „Savoy“, „Claridges“ или „Madarin Oriental“. Го водат директорот за миксологија, Агостино Перине и главниот миксолог Џорџо Барњани.

За прв пат е отворен во 1815 година, а зградата во која се наоѓа сега е подигната во 1897 година. Во 1917 година го добила името „Connaught“, а реновиран е пред 13 години.

На второ место е уште еден лондонски бар „Tayer + Elementary“.