Продолжување на преговорите меѓу САД и Иран за нуклеарниот договор

Сподели со своите пријатели

Преговорите меѓу Иран и САД за заживување на меѓународниот нуклеарен договор од 2015 година продолжија во „сериозна“ атмосфера, рече рускиот претставник на преговорите.

Loading...

Во 2018 година, САД се повлекоа од договорот меѓу светските сили и Иран, со кој Техеран ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за отстранување на економските санкции, што го натера Иран да почне да ги крши условите од договорот за нуклеарната енергија околу една година подоцна.

Средните преговори меѓу Техеран и Вашингтон продолжија со средба меѓу главниот ирански преговарач Али Багери Кани и координаторот на Европската унија Енрике Мора.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони по поразот на нејзината партија: „Не можам ни да се напијам бидејќи трае постот“

Во јуни, според повеќе извори, Техеран го отстрани главниот камен на сопнување – барањето да го изземе корпусот на иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) од американските санкции.

Висок ирански функционер вчера навести дека ова прашање повеќе не треба да биде пречка кога станува збор за напредокот во преговорите.

„Имаме свои предлози за кои ќе се разговара во Виена, вклучително и постепено укинување на санкциите против ИРГЦ“, рече иранскиот функционер, пренесе Хина, цитиран од Ројтерс.

По средбата со Кани, рускиот пратеник Михаил Уљанов изјави дека „можеби нема да биде лесно да се помине целта, а времето ќе ни покаже дали ќе успееме или не“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Огромни пожари во Тексас: Затворена фабрика за нуклеарно оружје

Но, генерално атмосферата на преговорите е сериозна“, рече Уљанов.

Loading...

Одбивање на директни преговори

Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби во четвртокот рече дека преговорите „се речиси завршени во овој момент“.

Багери Кани на Твитер објави дека САД треба да „покажат зрелост и да се однесуваат одговорно“.

Останува малку од договорот што во 2015 година го потпишаа Велика Британија, Франција, Русија, Кина и Германија, покрај Иран и САД.

Иран одбива директно да преговара со САД, па Мора од Багери Кани брза кај специјалниот американски пратеник за Иран, Роб Мали.

Преговорите во Виена пропаднаа претходно оваа година, бидејќи Техеран побара од Вашингтон да ги отстрани Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), неговите елитни безбедносни сили, од американската листа на странски терористички организации (ФТО).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

САД одбија, а европскиот функционер рече дека за тоа ќе се разговара во иднина, кога директно ќе се сретнат САД и Иран.