Продолжуваат протестите во Перу, над 50 повредени

Сподели со своите пријатели

Десетици луѓе беа повредени откако повторно се разгореа тензиите во петокот вечерта во Перу, додека полицијата и демонстрантите се судрија во антивладините демонстрации кои се шират низ целата земја.

Loading...

Во главниот град Лима, полицајците употребија солзавец за да ги одбијат демонстрантите, кои фрлаа стаклени шишиња и камења додека гореа пожари по улиците, според снимките од локалната телевизија, пренесува Хина.

Во јужниот регион Пуно, околу 1.500 демонстранти нападнаа полициска станица во градот Илаве, а беше запалена и полициска станица во Зепита, изјави министерот за внатрешни работи Висенте Ромеро во изјава за медиумите.

Здравствените власти во Илаве пријавија осум лица хоспитализирани со повреди, вклучувајќи скршени раце и нозе, контузии на очите и стомачни рани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Катастрофален земјотрес во Турција: 195 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Уништена вила, губење на „културното наследство“

Според извештајот на перуанскиот јавен правобранител, до доцна попладне во протестите ширум земјата биле повредени 58 лица.

Немирите следеа по еден ден на превирања во четвртокот, кога една од најстарите историски градби во Лима беше изгорена до темел, додека претседателката Дина Болуарте вети дека ќе биде построга кон „вандалите“.

Официјалните лица го опишаа уништувањето на зградата, вила стара речиси век во центарот на Лима, како губење на „културното наследство“.

Властите ја истражуваат причината.

Loading...

Во петокот, Ромеро тврдеше дека пожарот бил „правилно испланиран и уреден“.

Илјадници демонстранти се собраа во Лима оваа недела повикувајќи на промени и огорчени од зголемениот број на жртви од демонстрациите, кои официјално изнесуваа 45 во петокот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морско куче уби тинејџерка во Австралија

Протестите го потресоа Перу откако претседателот Педро Кастиљо беше соборен во декември, откако тој се обиде да го распушти законодавниот дом за да спречи гласање за импичмент.

Претседателката Болуарте повикува на дијалог

До оваа недела немирите беа концентрирани на југот на Перу.

Во регионот Куско, главниот рудник за бакар Антапакај во Гленкор ја прекина работата во петокот, по третиот напад од демонстрантите овој месец.

Демонстрантите ги нападнаа и аеродромите во Арекипа, Куско и јужниот град Јулијака.

Владата прогласи вонредна состојба во шест региони.

Претседателката Болуарте ги отфрли повиците за оставка и одржување предвремени избори, повикувајќи наместо тоа на дијалог, истовремено заканувајќи се дека ќе ги казни оние кои се вклучени во немирите.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот благо зајакна, цените на нафтата ги надоместуваат загубите