Приведен затвореник избеган од кумановскиот затвор

Сподели со своите пријатели

Триесетгодишен штипјанец вчера бил приведен откако претходно избегал од кумановскиот затвор и извршил кражба.

Loading...

– На 01.09.2022 во 17.00 часот во Штип, полициски службеници од СВР Штип го привеле Ш.Н.(30) од Штип, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Тој бил баран по потерница од казнено-поправната установа Затвор Куманово поради бегство од затвор. Ш.Н., исто така, се сомничи дека во периодот додека бил во бегство од затворот извршил неколку кривични дела „тешка кражба“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почна изградбата на фекална канализација во селото Проевце

По издадена судска наредба, бил извршен и претрес во неговиот дом и биле пронајдени повеќе предмети кои потекнуваат од кривичните дела. 

Лицето било спроведено во установата за доиздржување на казната, а по целосно документирање на случаите против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Никола Ивановски