Пристигнаа новите модели на АЈфон, а ова се спецификациите и цените (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Како што се очекуваше, „Епл“ продолжи да ги нуди своите модели на iPhone во повеќе димензии и опсег на цени за да им даде на клиентите поголем избор.

Loading...

Минатата година добивме iPhone XS (5,8 инчи), iPhone XS Max (6,5 инчи) и iphone XR (6,1 инчи).

И, добивме слична ситуација оваа година.

фото: printscreen YouTube/Apple

Гласините посочија на малку различни имиња – iPhone 11 и iPhone 11 Pro, кој доаѓа со два дијагонални екрани.

Покрај името, се случија значителни промени на задниот дел од телефонот.

Познатото лого на Apple е спуштено подолу за да се направи простор за ново куќиште на фотоапарати, со тоа што задната страна сега е покриена во мат стакло.

Loading...

Технолошката компанија од Купертино продолжи да користи OLED дисплеи, или како што сега ги нарекуваат – Super RetinaXDR, иако буџетскиот iPhone 11 сè уште има 6,1-инчен LCD панел.

Друга голема иновација е употребата на стакло отпорно на пукнатината, кое треба да може да се справи со падот многу подобро, а има и отпорност на вода.

IPhone Pro може да преживее и да биде потопен во вода длабочина до 4 метри, а Apple дополнително тврди дека користел најцврстото стакло досега.

фото: printscreen YouTube/Apple

Сите модели исто така доаѓаат со новиот чип на А13 на Apple, кој нуди подобри перформанси и енергетска ефикасност, а „Епл“ отиде еден чекор подалеку и го нарече најбрзиот процесор за телефони во моментов.

„Епл“ реши да го вклучи во целата своја мешавина АМКС, т.н. матрица, ко-процесор кој ќе биде задолжен за посериозни и тешки задачи.

Моделите со ознаката „про“ имаат дијагонали со екран од 6,5 и 5,8 инчи и три задни камери – една ултра широкоагонлна, телефото сензор и главна широкоагонлна камера.

Loading...

фото: printscreen YouTube/Apple

Големо подобрување е 4x оптичкото зумирање во споредба со 2x зум од минатогодишните модели.

Послабиот, iPhone 11, моделот доаѓа со две леќи – сензор со широк агол и телефото.

Едно нешто што кај Apple не е сменето е т.н. изрез на горниот дел од екранот во кој се сместени голем број на сензори и вистински систем на длабочина на камера за подобар квалитет на препознавање на лице.

Сите три модели ќе имаат предни камери од 12 MP.

Иако Apple официјално не ги обелодени овие информации, можеме да очекуваме поскапите модели да имаат 6 GB РАМ меморија, додека iPhone 11 доаѓа со само 4 GB RAM меморија.

Loading...
фото: printscreen YouTube/Apple

Она што можеби најмногу ги интересира постојните сопственици на iPhone е цената и батеријата, а единствените податоци што се моментално достапни се дека стандардниот iPhone 11 сега нуди еден час повеќе траење на батеријата.

Очигледно, гласините велат дека Pro моделите ќе имаат батерија од 3.500 mAh.

И убав додаток е полначот од 18W што доаѓа во кутијата, кој гарантира побрзо полнење на телефонот.

Она што е интересно е дека новите модели на iPhone не поддржуваат 5G.

Кога станува збор за цените, основната верзија на iPhone 11 ќе чини 699 долари, iPhone 11 Pro ќе чини 999 $, додека најголемиот iPhone Pro 11 ќе чини 1.099 долари

Loading...

Leave a Reply