Приширена истрагата за наводно незаконско финансирање на кампањата на Макрон

Сподели со своите пријатели

Францускиот финансиски обвинител отвори истрага за да ги испита сомнежите за наводно незаконско финансирање на кампањата на францускиот претседател Емануел Макрон во 2017 година и врски со американската консултантска групација Мекинси, објави вчера весникот Le Parisien.

Loading...

Обвинителството потврди дека ја проширило постоечката истрага за наводна даночна измама од страна на Мекинси за да открие каква улога играла консултантската група за време на претседателските кампањи во 2017 и 2022 година, пренесува Ројтерс.

Обвинителството наведува дека истрагата не е насочена против Макрон.

Канцеларијата на Макрон не одговори на барањето на Ројтерс за коментар и одби да ја коментира изјавата на обвинителот.

Мекинзи негира вмешаност во какви било незаконски активности.

Опозицијата претходно ја обвини владата на Макрон дека троши премногу пари за финансирање меѓународни консултантски компании кои плаќаат малку или никаков данок во Франција.

Првичната истрага за менаџментот на САД беше покрената откако францускиот Сенат на почетокот на оваа година објави тврдења дека фирмата не плаќала корпоративни даноци во Франција.