Принцот Филип зад себе остави наследство од 11 милиони евра, откриено и кому ќе му припадне

Сподели со своите пријатели

Принцот Филип почина на 9 април 2021 година, оставајќи зад себе огромно наследство. Според британските медиуми, станува збор за 11 милиони евра (10 милиони фунти).

Loading...

Богатството на војводата од Единбург се акумулирало за време на неговата кариера во морнарицата, како и деловните активности во семејството, но главно се состоело од имот и скапоцености. Принцот исто така имал портфолија на акции и имот, заедно со вредна колекција уметност и ретки книги.

Дел од предметите од наследството на војводата ќе останат кај неговата сопруга, кралицата Елизабета Втора, а наследникот е веќе познат на еден дел.

Имено, неговите коњчиња и темнозелена кочија ќе и припаднат на неговата 17-годишна внука Лејди Луиз. Таа отсекогаш ја споделувала љубовта на нејзиниот дедо кон возење спортски вагони, а самиот принц Филип бил виден гордо како ја гледа на шоуто со коњи во Кралскиот Виндзор во 2019 година, каде го зазеде третото место

 

 

Лејди Луиз е ќерка на принцот Едвард и Софи Весекс, а коњите и кочиите не се единствените работи што ќе ги наследи од нејзиниот покоен дедо.

Loading...

Најмладиот принц и синот на Филип, принцот Едвард, ќе ја наследат титулата војвода од Единбург од неговиот татко, но само откако кралицата ќе умре, пренесува 24сата.хр.

Кога принцот Едвард се ожени со Софи во 1999 година, двајцата ги добија титулите Ерл и грофицата од Весекс. Бакингемската палата веќе објави дека Едвард еден ден ќе го наследи својот татко.

 

 

Ова нема да биде голем проблем за принцот Едвард, бидејќи тој ги следеше стапките на неговиот татко, преземајќи многу покровители. Една од нив е позицијата комесар на престижната награда на војводата од Единбург, како и покровител на Меѓународниот фестивал во Единбург.

Сепак, претежно сè што е на имотот на принцот Филип ќе и припадне на кралицата, што значи дека данокот на наследство нема да се плаќа според законот што дозволува наследство без данок на сопружниците.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *