Приказната за кралот Казу, најстариот фудбалер на светот

Сподели со своите пријатели

Одекна веста дека тој потпиша нов договор со Јокохама на 54-годишна возраст во понеделникот,  тој му е верен на тој тим 16 години.

Loading...

Скоро секоја година ја слушаме веста дека Казујоши Мијура потпиша нов договор и нема да ги закачи своите фудбалски копачки на колче. Јапонецот е жива легенда, наскоро ќе наполни 54 години, и сè уште не размислува за ништо друго освен да истрча на теренот и да даде се од себе.

 

 

Кралот Казу, како што го нарекуваат во својата татковина, настапуваше во младинска конкуренција кратко време по смртта на Јосип Броз Тито, а Југославија сè уште постоеше кога тој ја започна својата професионална кариера.

Мијура е роден во Шизуока, но јапонскиот остров беше претесен за она што сакаше да го придонесе за фудбалот. Играше на четири континенти, за 14 клуба, а 10 години беше дел од репрезентацијата на Јапонија. Тој дури успеа да се испроба и во футсал селекцијата на Јапонија.

Првите фудбалски чекори ги направи во родната Шизуока, но патувањето го однесе во Јужна Америка во 1982 година, кога пристигна во школата на клубот Атлетика Јувентус.

Loading...

Четири години усовршување и учење на фудбалскиот занает му го донесе првиот професионален ангажман во Сантос, а во тие години немало многу Јапонци на јужноамериканскиот континент. Ги нема многу дури ни сега, тоа не е многу природен фудбалски пат, но за него бил најдобар.

За само една година, во 1986 година, тој настапи на три бразилски клуба – Сантос, Палмеирас и Макубару, а за Палмеирас го постигна своето деби. Го барале долго време, но не бил пронајден. Му се закануваше тешката судбина на многу фудбалски таленти, бидејќи не успеа никаде да остави значаен белег.

Сантос му понуди подадена рака во 1990 година, тој ја искористи малата можност што му беше дадена, но  срцето и главата го повлекоа назад кон земјата на изгрејсонцето. Тој се збогуваше со Сантос, се збогуваше со Бразил, но и со Јужна Америка, која не беше свесна дека има идна легенда на нејзино тло.

Неговото враќање во Јапонија беше полн погодок, дресот на Верди Кавасаке. Одигра 192 пати и постигна околу 100 голови.

Кратко време настапуваше и во Европа во тимот на Џенова во италијанската лига. Имаше слаб учинок со постигнат само 1 гол во 21 натпревар.Казу тоа не го гледал како неуспех,но италијанските експерти не го мислеле истото.

Во 2005 имал краток престој во Австралија во екипата на Сиднеј,но и таму немал некој значаен допринос.

Кога ќе поминете низ оваа временска машина, некој би рекол дека овој човек има три кариери. И, до одреден степен, тоа е така. Првиот трофеј го освоил четири години пред распадот на Југославија, а последниот во годината на разделбата на Србија и Црна Гора.

 

Loading...

 

Понеделник, денот кога Мијура потпиша нов договор за Јокохама, беше само нов ден во постојниот рекорд. Јапонецот стана најстариот професионален фудбалер во 2017 година, а сега само ги брои деновите и ја крева границата.

Љубовта кон фудбалот е нешто што човек , дури и не може да го разбере. Мијура е некој што ја живее таа љубов и се надеваме дека долго време ќе покаже дека нејзиниот дух исчезнува само кога ние ќе ја избркаме.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *