Причини зошто треба да одвоите барем половина час за забава секој ден

Сподели со своите пријатели

Не е голема тајна дека хроничниот стрес негативно влијае на нашето ментално и физичко здравје на долг рок.

Loading...

Изреката „смеата е најдобриот лек“ е многу точна, бидејќи всушност е природен „противотров“ на стресот.

 

 

Може да ги подобри вашите односи

Голем дел од нашето време во денот е прилагодено на приоритетите на другите луѓе, и кога луѓето се премногу преокупирани со рутина и исполнување на обврските, тие лесно се дистанцираат од пријателите и семејството.

Затоа е важно да одвоите барем половина час на ден за забава и друштво со најблиските.

Џон Готман и Џули Шварц Готман, психолози и експерти за врски од Институтот за истражување Готман во САД, велат дека забавата и авантурите се клучни фактори за успешно поврзување со другите луѓе, без разлика дали тие сакаат партнери, пријатели, семејство…

Loading...

– Среќните парови знаат да се забавуваат заедно. Ова покажува дека кога учествуваме во заеднички смешни акции и забавни работи, нашите вештини за решавање конфликти исто така се подобруваат – објаснуваат тие.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

И, секако, не заборавајте да бидете присутни со вашиот ум кога сте со другите. Исклучете го вашиот мобилен телефон, исклучете го телевизорот и избегнете какво било друго одвлекување внимание што се заканува да ужива во моментот.

 

 

Добро е за вашиот мозок

Кога се забавувате, природно ја поттикнувате вашата љубопитност и ја користите вашата имагинација, што навистина помага да се зајакне вашата способност да визуелизирате и да размислувате критички.

Еден начин да се забавувате, а со тоа и да го стимулирате мозокот, е да прочитате книга. Не само што го намалува стресот, туку ве носи од светот на реалноста во светот на имагинацијата и ве охрабрува да размислувате за некои други работи, не само за секојдневните грижи.

И решавањето крстозбор е голема навика.

Loading...

 

 

Ве охрабрува да бидете поактивни

Штом луѓето се подобро расположени, тие автоматски се поживи, а од друга страна, физичката активност дополнително штити од анксиозност и депресија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Луѓето кои се физички поактивни покажуваат пониско ниво на стресни хормони како кортизол и адреналин.

Покрај тоа, физичката активност го стимулира ослободувањето на допамин, серотонин и ендорфин што игра важна улога во подобрувањето на расположението и јакнењето на силата на мозокот.

Сите овие се добри причини да одвоите барем половина час на ден за некоја активност и да се забавувате толку многу – тоа може да биде прошетка, работа во градината или нешто друго што ве опушта и ве прави среќни.

 

Loading...

 

Ве мотивира да се смеете повеќе

Не е голема тајна дека хроничниот стрес негативно влијае на нашето ментално и физичко здравје на долг рок. Изреката „смеата е најдобриот лек“ е многу точна, бидејќи всушност е природен „противотров“ на стресот.

Кога барате начини да ја зголемите забавата во вашиот живот, не заборавајте да барате активности што предизвикуваат смеа. Имено, една студија покажа дека луѓето кои повеќе се смеат изразуваат помалку негативни емоции кога ќе се најдат во стресни ситуации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Едноставни начини за поттикнување на смеата се, да речеме, гледање смешна емисија, поставување глупави прашања до пријателите или посета на најсмешниот роднина.

 

Loading...

 

Помага да се поврзете со внатрешното дете

Платон велел: „За еден час игра можете да откриете повеќе за некоја личност отколку за една година разговор“.

За жал, како што старееме, стануваме сè помалку склони кон невнимателна игра, бидејќи ова се смета за каприциозно однесување.

Сепак, психолозите сè повеќе ја нагласуваат важноста на играта за возрасните. Тие велат дека играњето е клучен дел од развојот на детето, а придобивките од таа навика не се намалуваат само затоа што станавме возрасни.

Loading...

Најдете начини да играте наоколу. На пример, ако имате деца, излезете со игра каде што можете да учествувате заедно. Ако немате деца, можете, на пример, да организирате караоке и добро да се смеете со пријателите додека сите звучите „како некој да влече мачка за опашката“, пренесува mindbodygreen.com.