Претставник на кинеската провинција: 89 проценти од населението се заразени

Сподели со своите пријатели

Речиси 90 отсто од населението во кинеската Хенан, третата најнаселена провинција во земјата, сега е заразена со Ковид-19, рече висок функционер, Кан Куанченг, поради тврдењата на државните медиуми дека вирусот ослабнал во новата фаза на избивање на зараза.

Loading...

Стапката на инфекција со Ковид во Хенан достигна 89 проценти од 6 јануари, рече во понеделникот Кванченг, директор на здравствената комисија во централниот регион на покраината.

„Со население од 99,4 милиони, бројките сугерираат дека околу 88,5 милиони луѓе во Хенан сега може да се заразени“, рече официјалниот претставник, додавајќи дека клиниката за треска забележала врв на 19 декември.

После тоа е забележан континуиран тренд на намалување во главната кинеска провинција, изјави шефот на здравствената комисија, пренесува „Индепендент“.