Претседателот на Италија го осуди растечкиот антисемитизам

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот претседател Серџо Матарела го осуди растечкиот антисемитизам и одржа силен говор за поддршка на еврејскиот народ.

Loading...

Тој говореше на комеморација во пресрет на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, кој е во сенка на израелската воена кампања во Газа и порастот на анти-израелската активност во Италија.

Шефот на римската полиција денеска им нареди на пропалестинските активисти утре да го одложат собирот за Денот на сеќавањето на Холокаустот во главниот град.

Израелската еврејска заедница се пожали дека тоа би можело да биде можност за анти-израелските сили да го искористат собирот против Евреите.

На церемонија во претседателската палата Квиринале на која присуствуваа премиерката Џорџа Мелони и лидерите на италијанската еврејска заедница, претседателот Серџо Матарела го нарече холокаустот „најгрозоморното злосторство“ и потсети на соучесништвото на Италијанците под фашизмот во депортацијата на Евреите.

Тој рече дека нападите на Хамас на 7 октомври врз Израел биле „грозо повторување на ужасите на Шоа“, што е хебрејско име за Холокаустот.

Матарела, исто така, изрази болка поради зголемениот број на жртви во Газа од израелската воена офанзива и повика на почитување на основните човекови права.

„Оние кои претрпеа злобен обид да го избришат својот народ од лицето на земјата, знаат дека правото на друг народ на држава не може да биде ускратено“, рече Матарела, мислејќи на Израелците.

Loading...

Бројот на антисемитски напади во Италија достигна невиден врв минатата година, со 216 случаи пријавени само во последните три месеци од 2023 година, додека имало 241 таков напад во цела 2022 година, соопшти Опсерваторијата за антисемитизам.

Минатата година се регистрирани вкупно 454 антисемитски случаи, што е најголем пораст досега.

„Мртвите од Аушвиц, расфрлани на ветрот, постојано не предупредуваат: Човечкиот пат води низ тешки и ризични патеки. Тоа се манифестира и во враќањето во светот на опасните моменти на антисемитизам, предрасуди кои потекнуваат од античките антиеврејски стереотипи, засилени со непроверените социјални медиуми“, рече Матарела.

Матрела, исто така, остро ги осуди нацистичките и фашистичките режими кои го извршија холокаустот.

Меѓу оние што го слушаа говорот беше и премиерката Џорџа Мелони, чија партија „Браќата на Италија“ има неофашистички корени, но силно ги поддржуваше Израел и еврејската заедница во Италија.

Матарела рече дека никогаш не треба да се заборави дека Италија под фашизмот донесе „гнасни расистички закони“ со кои на Евреите им се забранува образование и работа.

Тој рече дека законите се „првото поглавје од ужасната книга за истребување“.

Осврнувајќи се на последната влада на Бенито Мусолини во нацистичката марионетска држава Сало во северна Италија, тој додаде дека „членовите на Република Сало активно соработувале во фаќањето, депортацијата, па дури и масакрот на Евреите“.

Loading...

Со резолуција на Генералното собрание на ОН од 1 ноември 2005 година, 27 јануари е прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на жртвите на холокаустот.