Прескокнувањето на појадокот може да предизвика сериозни проблеми за вашето тело

Сподели со своите пријатели

Погрешно е да се мисли дека прескокнувањето оброци ви помага да изгубите тежина.

Loading...

Што се случува во организмот кога ќе го прескокнете појадокот? Експертите велат дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а секој ден со прескокнување директно влијаете на вашето здравје.

Покрај лошото расположение, прескокнувањето на појадокот носи и низа здравствени проблеми кои ќе го нарушат вашиот квалитет на живот. Од друга страна, оваа навика има неколку предности, пишува Bright Side.

 

 

Прекумерна тежина

Истражувањата покажаа дека гладот ​​што го чувствувате наутро е поврзан со дебелина, не само кај деца или адолесценти, туку и кај постара популација.

Loading...

Причината лежи во фактот дека подоцна се прејадувате поради прескокнување појадок. Исто така, ако јадете пред спиење, можете да добиете тежина.

Една неодамнешна студија покажа дека со прескокнување на појадокот може да добиете неколку килограми повеќе дури и ако не се прејадете после, бидејќи на тој начин го нарушувате внатрешниот часовник на телото.

Лошо расположение

Кај возрасните, прескокнувањето појадок е поврзано со нарушувања на расположението. Луѓето кои не јадат наутро се повеќе склони кон депресија.

Исто така, прескокнувањето на првиот оброк во денот, четири или пет дена во неделата, го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2 за 55 проценти. Можеби имате и помал шеќер во крвта.

Кога нивото на гликоза во крвта паѓа, тоа резултира со нарушувања на расположението во однос на општата раздразливост. Препорачливо е глукозата да не биде пониска од 70 милиграми на децилитар.

 

Loading...

 

Замор

По будењето и подолг период без храна, резервите на гликоген се намалија и ви треба повеќе енергија за продуктивност.

Ако појадувате, вашето тело раствора масни киселини за да ја произведе потребната енергија. Но, ако го прескокнете тој оброк, дури и ако се чувствувате добро наутро, може да бидете целосно исцрпени за неколку часа.

Исто така, може да имате проблеми со концентрацијата и уморот попладне.

Појасно размислување

Научните истражувања покажаа дека повремениот пост има неколку позитивни ефекти. Овој вид диета значи дека имате периоди без храна секој ден, кои обично вклучуваат осум часа јадење и осум часа пост.

Ако го прескокнете појадокот за да постигнете 16 часа пост, би можеле да му помогнете на вашиот мозок да се сети подобро. Но, ако тоа не е прекинат пост, студиите покажаа дека редовното прескокнување на оброците може негативно да влијае на мозочната активност.

Loading...

 

 

Стареење

Тешко е да се поверува, но прескокнувањето појадок може да го забави процесот на стареење. Ограничувањето на калориите и наизменичното постење помагаат во регулирање на работата на хормоните и нивото на инсулин. Сепак, многумина претпочитаат да ја прескокнат вечерата.

Поголеми нивоа на киселина

Loading...

Диететичарите велат дека појадокот е многу важен за луѓето кои страдаат од киселински рефлукс. Со прескокнување оброк, нивото на киселина се зголемува и може да се појават металоиди и дигестивни проблеми.

Вртоглавица и главоболка

Неправилна диета и прескокнување појадок може да резултира со главоболки и мигрена. Експертите велат дека дури и појадокот што го јадете подоцна од вообичаеното влијае на вашето тело пред се поради падот на гликозата во крвта.

Главоболката предизвикана од недостаток на храна е многу силна и често е придружена со лесна гадење. Постојат и други симптоми како што се зевање, бледило и прекумерно потење.

 

Loading...

Кортизол

Кортизолот е хормон на стрес и со прескокнување на појадокот вашето тело може да произведе поголеми количини на тој хормон како одговор на стресот од глад. Затоа ќе почувствувате вознемиреност и лошо расположение. Ако често се чувствувате на овој начин, проверете со вашиот лекар дали причината може да биде поврзана со нивото на кортизол.

Срцева болест

Истражувањата покажаа дека луѓето кои прескокнуваат појадок имаат 21 процент поголема веројатност да развијат срцеви заболувања. Исто така е важно да обрнете внимание на тоа што јадете наутро. Крофната нема да биде доволна за сите потребни хранливи состојки кои овозможуваат вашето тело да работи нормално.

Loading...

Лош здив

Луѓето кои прескокнуваат појадок имаат скоро двојно поголема веројатност да имаат проблем со лош здив, а многумина не се ни свесни за проблемот. Бактериите што предизвикуваат лош здив може да останат во устата во текот на утрото ако не сте јаделе ништо.

 

 

Менструалниот циклус

Loading...

Неправилен менструален циклус може да биде поврзан со прескокнување појадок, откриено е истражување. Покрај тоа, посилно ќе почувствувате грчеви во менструацијата и болка. Ако имате такви потешкотии, променете ги навиките за почеток и не прескокнувајте појадок.