Премиерот на Јапонија во посета на Европа и Америка

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида од 9 до 14 јануари ќе ги посети Франција, Италија, Канада и Америка, каде ќе се сретне со шефови на држави за да разговара за безбедноста и мултилатералната соработка.

Loading...

„Премиерот за време на посетата ќе оствари средби со лидерите на споменатите земји на кои ќе разговара за повеќе прашања, како регионални и меѓународни прашања, вклучително и Украина и билатералните односи“, се вели во соопштението на јапонското Министерство за надворешни работи.

 

РИА Новости пренесува дека Кишида планира да разговара и за самитот на Г7 чиј домаќин е Хирошима од 19 до 21 мај.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Боинг во САД оваа година ќе отпушти околу 2.000 луѓе