Предупредување од Давос: На светската економија ѝ се заканува „совршена бура“

Сподели со своите пријатели

Сегашната заедничка акција на различни ризици и се заканува на глобалната економија со „мала совршена бура“, рече Хозе Виналс, претседател на мултинационалната банка Стандард Чартер, приклучувајќи се на серијата страшни предупредувања за изгледите за глобален раст на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос.

Loading...

„Имавме големи кризи во минатото, но оваа, со толку многу различни извори на ризик, може да биде единствена по своите димензии“, рече тој во интервју за ТВ Блумберг.

Американскиот секретар за трговија Џина Раимондо изјави за СЕФ дека треба да се направи повеќе за да се стави под контрола инфлацијата, додавајќи дека намалувањето на царините може да биде опција и дека Федералните резерви можеби ќе треба да преземат дополнителни мерки.

 

Објавено видео од силниот напад: Русите првпат го ракетираат Запорожје (ВИДЕО)

 

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, кој денеска зборуваше на повеќе панели на овогодинешниот собир на швајцарските Алпи, рече дека Киев нема да тргува со територија заради склучување мировен договор и дека целта на меѓународната заедница треба да да биде целосна победа над Русија.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард оцени дека војната во Украина покажа дека Европа не разбира колкава моќ може да има на светската сцена и дека 27-члениот блок треба да „покаже мускули“ повеќе од тоа го прави сега.

Loading...

Лагард изјави дека „огромниот пазар“ на ЕУ значи дека блокот може да постави трговски услови и дека нејзините закони за конкуренција му овозможуваат да ги блокира спојувањата низ целиот свет.

 

Заобиколувањето на санкциите на ЕУ станува кривично дело

 

Таа го посочи и потенцијалот на ЕУ да делува како обединета група во трговијата, а зборуваше и за огромните ресурси на пензискиот фонд со кои може подобро да се располага, пренесува Танјуг.

Војната во Украина е доминантна тема на првиот собир лице в лице на светскиот економски и политички собир во Давос по две години. Зголемената инфлација, недостигот на храна, климатските промени и ризиците од миграцијата се исто така високо на агендата на Светскиот економски форум.