Предлог од Израел до Западot: Прифатете по 10.000 Палестинци!

Сподели со своите пријатели

Двајца членови на израелскиот Кнесет (парламент) ги повикаа западните земји да примат по десет илјади палестински бегалци со цел да се олесни кризата во Појасот Газа.

Loading...

„Глобалните организации со искуство во преселувањето на бегалците треба да го олеснат преселувањето на жителите на Газа кои сакаат да се преселат во земји кои се подготвени да ги прифатат“, напиша Дани Данон, пратеник од владејачката партија Ликуд и пратеник од опозициската партија „Јеш Атид“ и поранешен заменик-шеф на израелската разузнавачка служба Мосад Рам Бен-Барак.

Авторите сметаат дека е неопходно неколку западни земји да ги прифатат жителите на Газа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во израелските напади во централниот и јужниот дел на Газа загинаа 50 Палестинци

„Дури и секоја земја да прими само десет илјади луѓе, тоа ќе помогне да се ублажи кризата“, се истакнува во написот.

Пратениците потсетуваат дека Европа има долга историја на помагање на бегалците кои бегаат од конфликти.

„Меѓународната заедница има морална обврска – и можност – да покаже сочувство, да му помогне на народот во Газа да се движи кон попросперитетна иднина и да работи заедно за да постигне мир и стабилност на Блискиот Исток“, заклучуваат авторите.

„Тајмс оф Израел“ на 31 октомври објави дека израелските власти признале дека постои документ од Министерството за разузнавање на земјата со кој се предлага преселување на 2,3 милиони жители на Појасот Газа во Египет, на Синајскиот Полуостров, пренесува Спутник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Холандски адвокати бараат од судот да го забрани извозот на делови за воени авиони во Израел