Пред 35 години во САД беше пронајдено тело на девојче во бетон. Сега е идентификувано!

Сподели со своите пријатели

Петгодишното девојче чие тело пред 35 години било пронајдено во бетон во САД конечно е идентификувано, соопшти полицијата.

Loading...

Нејзината мајка и нејзиниот жив партнер беа обвинети за убиство.

ДНК тестовите и клучниот совет конечно ѝ овозможија на полицијата да го идентификува девојчето познато со децении како Бејби Џејн До.

Нејзиното вистинско име е Kenyatta Odom

Таа била убиена во нејзиниот роден град Олбани, Џорџија, пред нејзиното тело да биде фрлено на 180 километри од градот Вејкрос, изјави истражителот Џејсон Сикрист.

На 21 декември 1988 година, девојчето било пронајдено меѓу скршен мебел и друго ѓубре во шумата од страна на маж кој налетал на ТВ масичка исполнета со бетон.

Тој се јавил во канцеларијата на шерифот, а полицајците пристигнале истиот ден и започнале истрага за која ќе бидат потребни повеќе од три децении за да се затвори.

Бебето Џејн До веќе не е безимена, не е веќе непозната.

 

Loading...

 

Мајката и нејзиниот тогашен партнер се во притвор

Нејзината мајка, 56-годишната Евелин Одом и Алистер Сандерс, нејзиниот партнер во тоа време, беа уапсени во четвртокот и останаа во притвор во понеделникот.

Тие беа обвинети за тешко убиство, суровост од прв степен кон децата и прикривање на смртта.

Шерифот Карл Џејмс, кој беше еден од детективите на местото на настанот првиот ден, рече: „Навистина не бев подготвен за она што го најдовме“.

Полицајците откриле дека во ормар наполнет со бетон била пронајдена торба во која имало детско тело завиткано во ќебе.

Џејмс рече дека во текот на децениите, иследниците следеле стотици траги, од кои повеќето не воделе никаде.

Единствената трага за потеклото на детето била копија од The ​​Albany Herald пронајдена во близина.

Loading...

Во јануари добиле клучна дојава

Во декември минатата година полицијата уште еднаш побара помош од граѓаните и понуди награда од 5000 долари за каква било информација.

Во јануари годинава им се јавила жена.

„Таа знаеше дека има исчезнато дете и дека нејзината мајка рекла дека детето отишло да живее со нејзиниот татко. Оваа личност никогаш навистина не верувала во таа приказна”, рече Сикрист.

Тој совет им помогнал на инспекторите конечно да ја идентификуваат младата Кенија и да поднесат обвиненија за нејзината смрт.

Тој не сакаше да коментира за можниот мотив или како девојката починала, иако медиумите објавија дека во обвинението стои дека девојчето починало откако стапалата и биле потопени во топла вода.

„Веруваме дека постојат докази надвор од разумно сомневање што ќе доведат до правда за Кенјати“, рече обвинителот Грег Едвардс.