Пред 17 години направи вистински спектакл на евровизиската сцена: Еве како изгледа денес (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Тоа беше пред 17 години: Евровизија, во 2004 година, кога Руслана од Украина победи со песната „Див танц“.

Loading...

Таа остана запаметена по нејзиниот настап години подоцна, додека за други е основната асоцијација на ова големо музичко натпреварување.

„Див танц“ ги имаше сите потребни елементи за да се победи: пејачка, привлечна кореографија, глас, но и стас на главната пејачка.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

 

Видеото за оваа песна на YouTube има над 30 милиони прегледи.

Loading...

Руслана денес има 47 години, но за неа како да запрело времето – таа воопшто не се смени. Остана во врвна форма и сè уште ужива голема популарност.

Денес, Руслана учествува во презентирање на својата земја пред странци:

„Често ме прашуваат дали некогаш сум се чувствувала како културен амбасадор на Украина. Можеби можеме да го кажеме тоа поинаку, но единственото нешто што навистина сакав беше Европа да ги почувствува позитивните емоции што доаѓаат од Украина. Нашите тапани, ритам, костуми, тоа е нешто што таа не може да го заборави, па ми се чини дека успеавме “, напиша меѓу другото на својот Инстаграм профил.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

 

По победата на Евровизија, таа беше вклучена во политички активизам некое време, а пред неколку години, фановите можеа да ја видат на истиот натпревар во Лисабон, каде се појави како поддршка на украинскиот кандидат и нивната земја, што предизвика голема носталгија кај многубројните обожаватели и лојални следбеници на Евровизија.

Loading...

Таа активно ги поддржуваше демократските процеси во Украина во текот на 2004 и 2005 година и „Портокаловата револуција“, дури стана нејзин заштитен симбол и ја користеше својата музика за борба против трговијата со луѓе. Од 2006 до 2007 година, таа беше и член на украинскиот парламент.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruslana (@ruslana.lyzhychko)

 

Руслана е во среќен брак со украинскиот продуцент и текстописец Олександар Ксенофонтов од 1995 година, кој всушност е автор на текстот за нејзиниот незаборавен и победнички хит „Див танц“. Заедно тие ја водат компанијата LuxenBourg Studio, која снима радио и филмска музика.

Таа започнала да се занимава со музика од рана возраст. Како 4-годишно девојче, таа започнала да посетува музичко училиште, а во нејзините млади денови пеела во бендови. Дипломирала на Музичката академија за пијано и диригирање.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *