05.08.2019 12:40

Правосмукалка, телефон, фрижидер, како изгледале кога за прв пат се појавиле? (ФОТО)

Facebook Twitter Google+

За само неколку години, мобилните телефони го минаа патот од уред со големина на цигла на која и требаат 10 часа за да се наполни до компактни телефони кои воедно се камера, кредитна картичка, компјутер, конзола за видео игри…

Компјутерите напредуваа од направи кои заземаат цела соба, до оние кои можат да станат во дланка.

loading...

Во продолжение дознајте како изгледале изумите кои денеска ги користиме, кога за прв пат се појавиле.

Микроскоп

Не е познато кој прв го измислил микроскопот, но тој се појавил во 1590 година со многу малку карактеристики кои ги има денес.

Волиспед

Првиот велосипед бил направен од дрво, а го измислил Карл фон Дерис во 1817 година. Неговата верзија барала возачот да го турка со нозете. Педалите биле додадени половина век подоцна.

loading...

Фрижидер

Пред електричните фрижидери „ледените кутии“ биле правени од дрво и полнети со коцки мраз. Материјалите кои биле користени за направата од 1835 година за да намирниците останат студени, вклучувале цинк и морска вода.

Телефон

Александар Грахам Бел го патентирал телефонот во 1892 година. Претходниот дизајн вклучувал предавател кој ги претворал вибрациите од глас во електрична енергија.

Правосмукалка

loading...

Првата правосмукалка ја измислил Хјуберт Сецил Бут во 1901 година. Тој не ја усисувал прашината, туку ја разнесувал со компресиран воздух.

Машина за алишта

Алва Џон Фишер ја измислил електричната машина за перење во 1908 година. Таа го добила името „Тор“ и имала ваљак низ кој се повлекувала облеката.

loading...

Телвизор

Првиот телевизор наречен „Октагон“ излегол во 1928 година. Пред да се пресели во дневните соби ширум светот, се емитувало само едно шоу „Кралски гласник“.

loading...

Микробранова печка

Микробрановата печка настанала случајно кога инжинерот Перси ле Барон Спенсер тестирал мегатрони, па открил дека микробрановит епроизведуваат радијација. Околу нив ставил метална кутија и така настанала микробранова печка.

loading...

Компјутер

Првиот електричен дигитален компјутер заземал цела соба. „ENIAC“ бил завршен во 1946 година и чинел 400.000 долари.

Сателит

loading...

Советскиот Сојуз го лансирал првиот сателит, Спутник I, во 1957 година. Тој бил со големина на топка за плажа и ја надлетал Земјата за 98 минути.

Мобилен телефон

Моторола го развила мобилниот телефон во 1973 година. Тој бил со големина на цигла и му биле потребни 10 часа за да се наполни.

loading...

Веб сајт

Првиот веб сајт е објавен во 1991 година и содржен информации за проектот „WWW – World Wide Web“.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments