08.11.2019 13:13

Праисторискиот човек знаел да лови мамути

Facebook Twitter Google+

Археолозите тврдат дека две пештери биле откриени во близина на градот Тултепек северно од Мексико Сити, првите човечки стапици пронајдени досега за лов на мамути.

Научниците шпекулираат дека античките ловци можеби ги заробиле овие крзнени цицачи со големина на слонови во стапици користејќи факели и гранки.

loading...

Неодамнешното откритие на коски од повеќе од 800 мамути може да го промени нашето разбирање за тоа како раните луѓе ги ловеле овие огромни животни.

Мексиканскиот Национален институт за антропологија и историја смета дека може да се најдат повеќе стапици на подрачјето северно од Мексико Сити.

До сега, археолозите верувале дека античките луѓе можат да убијат мамут само ако животното случајно било заробено или повредено.

Сепак, најновото откритие на стапиците што ги изградиле луѓето може да значи дека тие биле во можност да го испланираат ловот.

Диего Прието Ернандез, директор на Институтот, тврди дека ова откритие „претставува пресвртница во она што го знаевме досега како интеракција ловџија-собирач со овие огромни тревопасни животни“.

Јамите се длабоки околу 1,7 метри и имаат дијаметар од околу 25 метри.

Ископувањата на ова место се во тек веќе 10 месеци.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments