Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

Сподели со своите пријатели

Погребот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ќе се одржи на 1 март во 14 часот во црквата на иконата на Богородица „Утоли моя печали“ (Угаси ми ја тагата) во Маринуо (југоисточна област на Москва).

Loading...

„Дојди рано. Погребот ќе се одржи на гробиштата Борисовски“, се вели во соопштението на тимот на Навални, пренесува Новаја газета Европа.

Иван Жданов, директор на антикорупциската фондација на Навални, тврди дека соработниците на Навални планирале да одржат погреб на 29 февруари, но биле одбиени, наведувајќи ја „забраната“.

„Ѓаволите повторно излегоа да се потсмеваат на Алексеј, дури и кога го нема. Веќе знаете дека сите денови баравме сала“, напиша тој на својот профил на Телеграм.

„Првично го планиравме збогувањето и погребот на 29 февруари, едноставно тоа беше вистинскиот ден од неколку причини. И брзо стана јасно дека до 29 февруари немаше ниту еден човек кој може да го ископа гробот. До 1 март може и до 28 може, но на 29 гроб не се копа. Вистинската причина е јасна. Кремљ разбира дека никому нема да му треба Путин и неговата порака на денот на збогувањето со Алексеј“, пишува Жданов.

Не ни е грижа за пораката, вели тој.

„Алексеј треба да биде погребан. Набрзина почнавме да бараме црква и сала за 1 март. Одбија да ни дадат насекаде. Некаде директно се повикаа на забраната. Но, сепак најдовме голема, нормална сала, додуша во Новокосин, но вработените ни рекоа дека е бесплатна и дека треба да дојдеме да го потпишеме договорот.

„Значи 1 март: испраќање наутро, потоа во 14 часот панихида во Марјин и во 16 часот погреб на гробиштата Борисов“.

Loading...

Тој понатаму објаснува дека „ѓаволите не мируваат“.

Договорот за салата не е склучен. И како и во Салехард, тие повторно поставија услов за „тивко семејно погребување со погреб на гробиштата Хованское“.

„Како ја уценуваа мајката кога не сакаа да и дозволат да го види телото на Алексеј. Нема да има сала. Копилиња. Не даваат датум. Како и да е, сите ќе се збогуваат со Алексеј. Збогувањето ќе биде на 1 март. Во 14:00 часот во црквата ќе биде извршена погребна служба, а потоа погреб на гробиштата Борисов. За повеќе информации, видете го профилот на X на Кира Џармиш. За да имате шанса да се збогувате, подобро е да дојдете порано“, напиша тој на Телеграм.

Претходно, прес-секретарот на Навални, Кира Јармиш, тврдеше дека на погребните агенции им е забрането да организираат погреб на политичари.

Според неа, неколку други агенции соопштиле дека просториите се окупирани, а некои одбиле да разговараат откако го спомнале името на Навални.