Пожари во југоисточна Австралија: Евакуирани повеќе од 2.000 луѓе

Сподели со своите пријатели

Во југоисточна Австралија, во државата Викторија, на повеќе од 2.000 луѓе им беше наредено да се евакуираат откако пожарот денеска излезе од контрола.

Loading...

Националната служба за итни случаи ги повика жителите во градовите Раглан и Бофор, како и оние во околните области, да се евакуираат на исток до блискиот регионален центар Баларат, 95 километри западно од Мелбурн.

Северозападно од Баларат гори околу 50 квадратни километри земја, додека температурите се над 40 степени Целзиусови, објави Ројтерс.

Премиерката на Викторија Џасинта Алан рече дека повеќе од 1.000 пожарникари се вклучени во пожарот, поддржани од 24 авиони и повеќе од 100 возила.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Официјални лица рекоа дека не е пријавена материјална штета. Метеоролозите денеска издадоа предупредување за пожар во неколку области во државата Викторија.

Пожарите западно од Баларат се очекува да се шират до полноќ поради топлина и ветер.