Повеќе загинати и повредени во нападот на синагогата во Ерусалим

Сподели со своите пријатели

Седум лица загинаа, а десет се повредени во напад на синагога во Ерусалим во петокот, соопшти израелското Министерство за надворешни работи, додека Вашингтон остро го осуди очигледниот терористички напад.

Loading...

Израелската полиција го опиша инцидентот како „терористички напад“ и рече дека се случил во синагогата Неве Јаков.

Вооружениот напаѓач, наводно, отворил оган во синагогата.

Инцидентот се случи еден ден по најсмртоносниот напад на Западниот Брег во последните години.

Во четвртокот, израелските командоси убија седум вооружени лица и двајца цивили во операција во Џенин.

Во Газа, портпаролот на Хамас изјави за Ројтерс дека операцијата е одговор на тоа злосторство, но не ја презеде одговорноста за нападот на синагогата, ниту пак палестинскиот исламски џихад.

 

Loading...

 

САД го осудија очигледниот терористички напад врз синагогата, изјави заменик портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател.

Тој им рече на новинарите дека американските власти се во контакт со нивните израелски колеги и додаде дека не очекува нападот да го промени планот за патување на државниот секретар Антони Блинкен во Израел следната недела.

„Сè уште собираме информации“, им рече Пател на новинарите.

„Апсолутно е страшно. Нашите мисли, молитви и сочувство се за загинатите во овој ужасен чин на насилство. Силно го осудуваме овој очигледен терористички напад. Нашата посветеност на безбедноста на Израел останува цврста“, додаде Пател.