ПОТВРДЕНО! СЕ*С СО ПРИЈАТЕЛ Е ОДЛИЧНА ИДЕЈА: Еве и зошто!

Сподели со своите пријатели

Едно ново канадско истражување покажа дека две третини од паровите започнуваат врска како пријатели. Тие проучувале 1.900 луѓе и откриле дека 68 проценти од луѓето ја започнале својата сегашна или најнова врска од пријателство.

Loading...

Студијата го потврдува она што експертите за врска го познаваат подолго време: пријателството е одлична основа за врска. Но, вистината е дека може да изгубите пријател ако врската тргне наопаку.

Експертот за секс Трејси Кокс открива што носи сексот со пријател и зошто повторно обединување со пријател може да биде клучот за трајна љубов.

 

 

Добро се познавате

Најголемиот плус е што веројатно веќе знаете нешто за тоа што едни на други сакаат, а што не во кревет. Скоро сите пријатели си откриваат тајни едни на други за тоа што им се случило на нивните претходни љубовници.

Loading...

Многу е полесно да се задоволи некој што го познавате исклучително добро “, рече Кокс.

Може да биде непријатно

Кога првпат имате секс со некој што не сте го познавале порано, ќе бидете помалку емотивно изгубени и поголема е веројатноста да оставите суровата страст да преовладува, вели Кокс.

– Сексот со некој за кого се грижите е помалку себичен. Може да се грижите премногу за вашиот партнер и да заборавите на себе си, додава тој.

 

 

Притисокот може да биде огромен

Loading...

Што ако не кликнете сексуално? Што ако едниот ужива, а другиот не? Што ако нема сексуална хемија?

Сè уште постои „мистерија“

Кога ве привлекува странец, телото ослободува опојна мешавина од љубов и полови хормони. Ова е она што ги активира првите неколку недели или месеци на страст. Но, дури и ако не сте странец, вашето тело може да реагира на ист начин.

Ако ја познавате оваа личност, сепак е прв пат за вашето тело – вели Кокс.

 

 

Сексот е повеќе емотивно наполнет

Loading...

Емоциите стануваат поважни од страста.

– Повеќето парови со кои разговарав користеа придавки како „романтични“, „љубовни“ и „нежни“ кога опишуваа сексуално искуство со пријатели, додека паровите кои не се познаваа користеа придавки како „жешко“, „похотливо“ или „еротско“ ‘- вели Кокс и додава дека тоа не значи дека нема страст.

Пријателите нема лесно да се предадат

– Крајната причина зошто работи сексот со пријател? И двајцата сакате да работи. Повеќе од што било на светот. Ако нешто тргне наопаку, нема лесно да се предадете – вели Кокс, и пишува Дејли меил.

 

Loading...

Leave a Reply