Потврдено обвинението против поранешен офицер на ЦИА за оддавање информации

Сподели со своите пријатели

Американскиот суд во голема мера го потврди обвинението против поранешен софтверски инженер на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) за најголемата кражба на доверливи информации во историјата на агенцијата, додека обвинението за опструкција беше отфрлено.

Loading...

Џошуа Шулте (34) беше осуден во јули 2022 година за четири точки од обвинението за шпионажа и компјутерско хакирање и едно обвинение за давање лажна изјава пред агентите на Федералното истражно биро (ФБИ), откако доставувал доверливи материјали на Викиликс во т.н. Сеф 7.

Викиликс во Март Во 2017 година почна да објавува материјали поврзани со тоа како ЦИА ги надгледувала странските влади, наводните терористи и други, компромитирајќи ја нивната електроника и компјутерски мрежи, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИНЦИДЕНТ НА АЕРОДРОМ: Бесен патник дивеел, го нападнал персоналот, а потоа серасекол по градите (ВИДЕО)

По пресудата, американскиот обвинител Демијан Вилијамс од Менхетен ја нарече кражбата „еден од најдрските и најштетните акти на шпионажа во американската историја“.

Во одлуката на 14 страници, американскиот окружен судија Џеси Фурман на Менхетен најде „повеќе од доволно“ докази за поддршка на пресудите на Шулте за шпионажа и хакирање, додека неговите лажни изјави на агентите на ФБИ не го поддржаа обвинението за опструкција.