Потресно сведоштво на американски маринец за повлекувањето од Кабул

Сподели со своите пријатели

Поранешен американски маринец тешко повреден во Авганистан го опиша целиот хаос што владеел за време на повлекувањето од земјата во 2021 година. Пред Конгресот тој настанот го опиша како катастрофа.

Loading...

Тајлер Варгас-Ендрјус сведочеше пред Комитетот кој го истражува начинот на кој администрацијата на Бајден се справи со повлекувањето од Авганистан, јавува Би-Би-Си.

Тој детално го опиша периодот на хаос и неподготвеност во деновите откако талибанците го зазедоа Кабул.

Наредникот Варгас-Ендрјус беше еден од неколкуте членови на американската војска задолжени да го заштитат аеродромот во Кабул на 26 август 2021 година, кога двајца бомбаши самоубијци нападнаа толпа Авганистанци кои се обидуваа да избегаат од Талибанците за време на евакуација на САД.

Во бомбардирањето загинаа 13 американски војници, заедно со 170 авганистански цивили.

Наредникот Варгас-Ендрјус сведочеше дека тој и уште еден американски маринец добиле разузнавачки информации за бомбашкиот напад пред да се случи и дека го забележал осомничениот во толпата.

Тој рече дека ги предупредил своите претпоставени и побарал дозвола да дејствува, но никогаш не ја добил.

„Едноставно бевме игнорирани“, рече наредникот Варгас-Ендрјус.

Loading...

Во емотивното сведочење тој опиша како експлозијата го фрлила во воздух и како ги видел неговите мртви другари како лежат околу него кога ги отворил очите.

„Моето тело беше фрлено во воздух од експлозијата. Стомакот ми беше откорнат. Телото ми беше полно со шрапнели“, рече тој во своето сведочење.

Наредникот Варгас-Ендрјус го нарече повлекувањето „катастрофа“, додавајќи:

„Имаше неоправдано недостаток на одговорност и небрежност“.

„Ги гледам лицата на сите оние што не можевме да ги спасиме, оние што ги оставивме зад нас“, рече тој.

Истрагата за повлекувањето од Авганистан ја води Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом.

Други американски војници и ветерани сведочеа пред Комитетот и зборуваа за влијанието на овој настан врз менталното здравје на војниците.

Пензионираниот потполковник Дејвид Скот Ман во тоа време работеше на евакуација на Авганистанците.

Loading...

Тој додаде дека повиците на телефонската линија за прашања на ветераните се зголемиле за 81 отсто по повлекувањето од Авганистан.

Тој рече дека неговиот пријател со кој служел војска во Авганистан се самоубил.

Повеќето сведоци ја префрлаат вината на сите претседателски администрации откако американските трупи беа распоредени во Авганистан, од Џорџ В. Буш до Џо Бајден.

„Америка гради гадна репутација за систематско напуштање на нашите сојузници од повеќе генерации“, рече потполковникот Ман.

Републиканците, кои долго време бараат истрага, ја обвинија администрацијата на Бајден.

Претседавачот Мајк Мекол рече дека повлекувањето е „зачудувачки неуспех на раководството на администрацијата на Бајден“.

Конгресменот Грегори Микс од Њујорк рече дека Бајден „донел вистинска одлука да ги врати сите војници дома“.

„Не можам со чиста совест да замислам да испратам повеќе американски мажи и жени да се борат во Авганистан“.

Loading...

Бајден претходно изјави дека во принцип сноси „одговорност за се што се случи“, но го обвини и поранешниот претседател Доналд Трамп за надзор на договорот за повлекување со Талибанците.