Потоп во Калифорнија, 19 загинати. Луѓето се подготвуваат за нови бури

Сподели со своите пријатели

Калифорнијците го искористија затишјето во неколкунеделните поплави за да ги исчистат соборените дрвја, да ги обноват далноводите и да подготват купишта вреќи со песок пред новата серија на бури денеска повторно да ја погоди државата.

Loading...

Наредбите за евакуација остануваат во сила за заедниците во округот Монтереј, во близина на реката Салинас што сѐ уште расте, бидејќи властите предупредија дека домовите и деловните субјекти може да бидат отсечени од водниот пат.

Во невремето загинаа 19 лица. Петгодишното момче кое беше однесено од поројните дождови во округот Сан Луис Обиспо не беше пронајдено до синоќа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Калифорнија очекува уште најмалку две бури

Најмалку уште два системи на бура се очекува да ги погодат Калифорнија и северозападниот дел на Тихиот Океан почнувајќи од денеска и во текот на викендот, соопшти Националната метеоролошка служба, вклучително и друга атмосферска река, системи со густа влага што влезе во Калифорнија од тропскиот Тихи Океан.

Државата веќе беше погодена од седум вакви метеоролошки системи во изминатите две недели.

Некои жители на полуостровот Монтереј и делови од областа Салинас би можеле да бидат отсечени од другите заедници три дена бидејќи патиштата се поплавени.

Шерифот на округот Монтереј, Тина Нието рече дека нејзините полицајци оделе од врата до врата во заедниците под наредба за евакуација, повикувајќи ги луѓето да заминат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украдени полициски планови за обезбедувањето на Олимпијадата во Париз

Таа рече дека се очекува реката да достигне фаза на поплавување до 23 часот.

Loading...

Патиштата низ државата станаа непроодни поради одрони од кал и снег.

Во главниот град Сакраменто, екипите продолжија со расчистување на соборените дрвја и враќање на струјата пред да почне повторно дождот денеска.