Поскапуваат горивата

Сподели со своите пријатели

Малопродажните цени на нафтените деривати во земјава поскапуваат за 3,21 отсто, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетија.

Loading...

Така, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 3,00 денари за литар, односно за 2,50 денари за литар.

ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 71,50 денари по литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 73 денари.

Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 денари по литар.

Со тоа малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,50 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 51 денар за литар.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *