15.04.2019 12:52

Поскапуваат горивата


Малопродажните цени на нафтените деривати во земјава поскапуваат за 3,21 отсто, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетија.

Така, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 3,00 денари за литар, односно за 2,50 денари за литар.

loading...

ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 71,50 денари по литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 73 денари.

Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 денари по литар.

Со тоа малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,50 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 51 денар за литар.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments