ПОСКАПИ И ОД ЗЛАТО: Дали сте слушнале за „морскиот кокаин“? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Тотоабу, голема риба која живее во Калифорнискиот залив, се нарекува „морски кокаин“ поради огромната цена што за нејзиниот меур се подготвена да ја платат Кинезите на црниот пазар.

Loading...

Поскап од златото, рибниот специјалитетот е особено ценет во кинеската медицина и се смета дека лечи артритис.

Темната страна на риболовот на тотоабу е исчезнување на друг вид, со кој дели живеалиште.

Вакита, ајкулата од Калифорнија, најмалата во светот, страда токму поради тотоабу.

Рибарите фаќаат тотоаби со употреба на нелегални мрежи, и бидејќи морските свињи и тотоабите се со иста големина, страдаат и тие.

Пред неколку години, Светскиот фонд за животински свет ја предупреди мексиканската влада да забрани риболов во нејзините морски живеалишта во Калифорнискиот Залив, но тоа не се случи.

Денес има помалку од десет и тие би можеле да исчезнат целосно во следната година.

Морската свиња е слатко суштество, долго околу четири и пол метри. Поради нивните специфични очи кои наликуваат на кравјите, Шпанците ги нарекуваат морски крави.

Loading...

Активистите предупредуваат дека коренот на проблемот лежи во алчните картели, сиромашните рибари и корумпираните службеници поради што овој вид на морско животно нема шанси за преживување.