Пораз за Куманово на стартот од втората фаза на БИБЛ лигата (ГАЛЕРИЈА)

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово денеска на домашен терен забележаа пораз во првиот меч од втората фаза на регионалната БИБЛ лига. Со резултат 70:87 беа совладани од составот на бугарскиот Академик Пловдив.

Loading...

 

 

Убедлива игра кошаркарите на бугарскиот тим прикажаа уште на стартот на мечот и во првата четвртина избраниците на тренерот Игор Ѓорѓиевски се мачеа да го достигнат играчкиот ритам на Академик.

 

 

Loading...

По првите десет минути игра семафорот означи 13:22.

 

 

Лоша беше и втората четвртина за кумановци кои не успеаја да израмнат до полувреме кога резултатот беше 22:37.

 

 

Loading...

По кратката пауза кумановци се вратија во игра поагресивно, со поголема концетрација и помалку загубени топки и промашувања споредбено со првиот дел од средбата.

 

 

Третата четвртина заврши со 30 поени уфрлени од Куманово и 19 за противникот.

 

 

Loading...

Последните десет минути на теренот, иако изгледаше дека кумановци ќе ја достигнат разликата и ќе направат изненадување, ја загубија концентрацијата, се вратија на играта од првиот дел од средбата и не успаја да постигнат ништо повеќе.

 

 

Со 16.поени, Ѓекиќ беше најефикасниот играч на Куманово, Кори Рели Рос се врати со 11. реализации, а Марковски застана на десет поени.

 

Loading...

 

Следниот меч од вториот дел од БИБЛ повторно ќе се игра на домашен терен во Куманово против составот на Хапоел Халон од Израел.

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

 

Loading...

 

Текст/фото: Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *